17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Socialistët fitojnë zgjedhjet parlamentare në Francë

Më të lexuarat

Rezultatet preliminare në Francë tregojnë se socialistët kanë fituar shumicën në raundin e dytë të zgjedhjeve parlamentare.

Rrjedhimisht, ata do të udhëheqin me Asamblenë Kombëtare, ndërkohë që kanë shumicën edhe në Senat dhe shumë qeveri lokale.
Po ashtu, socialisti Fransua Holland është bërë së fundmi president i Francës, raporton rel.
Rezultatet fillestare tregojnë se udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Marinë Le Pen, ka humbur përpjekjen e saj për të fituar ulëse në parlament.
Le Pen ka thënë se do të kërkojë rinumërimin e votave.
Rrethi i parë i zgjedhjeve parlamentare në Francë është mbajtur më 10 qershor./Indeksonline/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit