14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Shqipëria vendi i parë në Ballkan që furnizohet me dronin Bayraktar

Më të lexuarat

Droni Bayraktar ka treguar efikasitet të jashtëzakonshëm në luftën e Sirisë, në Libi, gjatë konfkiktit Azerbajxhan-Armeni, si dhe së fundmi në Ukrainë.

Shqipëria bëhet vendi i parë në Ballkan e cila furnizohet me dronin e mirënjohur turk Bayraktar.

Lajmi u bë i ditur sonte në faqen zyrtare të kompanisë Baykar, e cila shkruan se me Shqipërinë kanë nënshkruar marrëveshje për eksportin e dronit të armatosur Bayraktar TB2 SIHA.

Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes ka marrë pjesë edhe kryeministri Edi Rama.

/TRT Balkan/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit