18.2 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Qeveria e re në Izrael: pse ka ankth të shtuar në Jordani?

Më të lexuarat

Të gjithë mendjen te Ukraina, harrohet Palestina!

Jordania, vendi me më së shumti refugjatë në botë për nga popullsia, i frikësohet ardhjes së refugjatëve të rinj nga Palestina fqinje pas krijimit të një qeverie të ekstremit të djathtë në Izrael që njofton zgjerimin e vendbanimeve hebraike në territoret e pushtuara palestineze.

Jordania ka një popullsi prej 10.4 milionë banorësh, nga të cilët 2.4 milionë janë refugjatë nga Palestina. Njëri prej tyre është Mohammad, një mësues i moshës së mesme, i cili është pasardhës i refugjatëve të dëbuar nga shtëpitë e tyre në Palestinë në vitin 1948, kur Izraeli u vendos në protektoratin e atëhershëm britanik. Kjo çoi në konfliktin arabo-izraelit, i cili ka vazhduar për dekada dhe pa fund në horizont.

Teksa ulet në hollin e një hosteli të vogël në kryeqytetin jordanez, Aman, duke parë lajmet në televizion, Mohammad shqetësohet se numri i refugjatëve palestinezë mund të rritet sërish pas ardhjes së qeverisë së re izraelite. “Do të na çojnë të gjithëve këtu në Jordani, do të na shtrydhin në shkretëtirë,” thotë Mohammad.

Ashtu si shumë jordanianë të tjerë, Mohammad ka frikë se më shumë njerëz të dëshpëruar do të mbërrijnë së shpejti në vend pasi dhuna shpërthen përsëri në territoret palestineze.

Zgjidhja e mëtejshme e territoreve palestineze

Kryeministri i ri izraelit Benjamin Netanyahu zbuloi të enjten qeverinë e tij të ekstremit të djathtë. Ai përfshin gjithashtu parti ultra-ortodokse që kanë paralajmëruar vendosjen e mëtejshme të territoreve të pushtuara palestineze nga kolonët hebrenj, sepse ata nuk e konsiderojnë atë tokë të pushtuar, por hebreje që nga kohërat e lashta.

Ndërtimi i vendbanimeve të tilla është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, thanë Kombet e Bashkuara. OKB-ja mbron një “zgjidhje me dy shtete”, Izraeli dhe Palestina, të cilat do të jetonin në paqe krah për krah, bazuar në kufijtë e vitit 1967. Duke ndërtuar vendbanime hebraike në territorin e pushtuar, Izraeli po e bën të pamundur arritjen e kësaj zgjidhjeje.

“Populli hebre ka një të drejtë ekskluzive dhe të patjetërsueshme për të gjitha pjesët e tokës së Izraelit. Qeveria do të promovojë dhe zhvillojë ndërtimin e vendbanimeve (…)”, njoftoi të mërkurën partia e djathtë Likud e Netanyahu-t.

Palestinezët ndihen të braktisur nga komuniteti ndërkombëtar, veçanërisht nga BE dhe Perëndimi. Ministri i Punëve të Jashtme në qeverinë e vetëqeverisjes palestineze, Riyad al-Maliki, beson se lufta në Ukrainë ka “rrëmbyer” vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare, ndaj nuk i kushton vëmendje pushtimit izraelit të Palestinës.

“Ukraina jo vetëm që ka rrëmbyer interesin politik të komunitetit ndërkombëtar, por edhe kapacitetet financiare të vendeve që deri më tani i kanë kushtuar më shumë vëmendje çështjes palestineze dhe kanë dërguar ndihma humanitare”, tha Al-Maliki në Barcelonë, ku në fillim të këtij muaji. ai mori pjesë në një takim të Unionit për Mesdheun.

“Perëndimi është hipokrit”

“Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane kanë një interes të madh për Ukrainën, kështu që kjo na prek ne,” shtoi ai.

Në tregun e Amanit, së bashku me frutat dhe perimet, shiten kufi, shalle bardh e zi palestineze dhe një shitës që donte të mbetej anonim tha se jordanezët “simpatizojnë fort popullin palestinez”. “Të gjithë e kanë braktisur, madje edhe qeveria jonë. Unë mendoj se Jordania do të vazhdojë të pranojë refugjatë dhe qeveria do të marrë para nga Perëndimi në këmbim. Në të njëjtën kohë, asgjë nuk do të ndryshojë në Palestinë”, tha ai.

Ministri i Jashtëm jordanez, Ayman Safadi, beson se Perëndimi është hipokrit, domethënë se ka standarde të dyfishta kur bëhet fjalë për Izraelin dhe Rusinë, ndaj të cilave ka vendosur sanksione. “Është e nevojshme të respektohen kartat e OKB-së si në Ukrainë ashtu edhe në Palestinë. Të gjithëve u duhet dhënë liri dhe një jetë dinjitoze”, tha ministri Safadi në hapjen e forumit të Unionit për Mesdheun. Ai i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të ndalojë pushtimin dhe të njohë Palestinën.

Al-Maliki tha se “çështja palestineze është vazhdimisht në agjendën e bashkësisë ndërkombëtare, kështu që disa vende tashmë janë të rraskapitura dhe të lodhura”. “Nga ana tjetër, kjo pasqyron dështimin e bashkësisë ndërkombëtare për të gjetur përfundimisht një zgjidhje dhe për t’i ofruar popullit palestinez të drejtën për vetëvendosje dhe një shtet”, theksoi ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit