10.1 C
Pristina
Friday, March 24, 2023

Qasja: A mund ta kishte penguar Biden që Rusia të sulmonte Ukrainën?

Më të lexuarat

NATO kishte shumë opsione për të penguar agresionin, ose për të zbutur ndikimin e saj në Kiev

Presidenti rus Vladimir Putin zbuloi planin për të sulmuar Ukrainën shumë kohë përpara se të bëheshin të shtënat e para. Pra, pse përgjigja perëndimore ishte kaq joefektive në parandalimin e saj?

Ndoshta masat parandaluese proaktive para sulmit rus mund të kishin ndryshuar llogaritjen e Putinit, shkruan National Interest (NI). Duke treguar përmbajtje të njëanshme dhe duke bërë lëshime pa asnjë detyrim, administrata e presidentit amerikan Joe Biden e ka ftuar Rusinë të testojë kufijtë e sjelljes së saj luftarake.

Përgjigja fillestare e Uashingtonit u formua nga frika se Putini do të përdorte armë bërthamore. E paralizuar nga mundësia e armagedonit bërthamor, administrata Biden u përgjigj me kujdes, me disa gjysmë masa.

Biden premtoi se forcat e NATO-s nuk do të luftojnë në Ukrainë. Heqja e këtij opsioni nga tavolina ishte e panevojshme. Ukraina kishte armë nga ish-vendet e Paktit të Varshavës, jo armë moderne të NATO-s. Kjo nuk mjaftoi për të mposhtur forcat ruse.

Pentagoni refuzoi të dërgonte tanke Abrams

Biden shpresonte se sanksionet do të pengonin agresionin rus, por Putini arriti të zbuste ndikimin e tyre në ekonominë ruse, pasi ato u futën gradualisht; oligarkët rusë kishin kohë për të transferuar fonde në vende të tilla si Turqia, dhe Nord Stream 2, i cili furnizonte me gaz Gjermaninë dhe funksionoi derisa Rusia sulmoi.

Rrënja e konfliktit aktual gjendet në dokumentin përfundimtar të samitit të NATO-s në Bukuresht në vitin 2008, në të cilin u konfirmua se Ukraina do t’i bashkohej Aleancës në një moment. Kjo mundësi ndezi alarmet në Moskë. Ky shqetësim u rrit kur SHBA mbështeti protestat e vitit 2014 në Kiev që rrëzuan kryeministrin pro-rus Viktor Janukoviç.

Menjëherë pas kësaj, pasoi pushtimi dhe pushtimi rus i Krimesë. Perëndimi u përgjigj me sanksione joefektive. Tolerimi i agresionit rus ka pasur pasoja serioze dhe afatgjata për ukrainasit, sigurinë evropiane dhe rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla.

Udhëheqësit aleatë u takuan për një samit në Madrid në qershor 2022 dhe ofruan ndihmë për Ukrainën, duke përfshirë komunikime të sigurta, karburant, furnizime mjekësore, veshje, pajisje dhe masa të tjera.

Megjithatë, NATO nuk e ka përshpejtuar programin e saj të Partneritetit për Paqe (PfP). Aleanca ishte në gjendje të thellonte bashkëpunimin e sigurisë me Ukrainën duke i ofruar asaj armë dhe trajnime më të mira për forcat ukrainase në vendet anëtare të afërta.

Uashingtoni miratoi një politikë për të dërguar vetëm pajisjet që përcaktoi se Ukraina kishte nevojë dhe mund të mbante. Dhjetë muaj pas luftës, SHBA më në fund miratoi dërgesën e automjeteve luftarake M-2 Bradley për përdorim kundër pozicioneve të ngulitura ruse. Megjithatë, Pentagoni refuzoi të dërgonte tanke Abrams, sepse besonte se tanket sovjetike që kishte Ukraina ishin të mjaftueshme.

Këtë javë, SHBA njoftoi një paketë ndihme prej 2.85 miliardë dollarësh në formën e pajisjeve ushtarake që nuk i kishte dërguar më parë në Kiev.

Ndikimi i rëndësishëm i HIMARS-it në fushën e betejës

Në fillim të vitit të kaluar, ndihma e aleatëve ishte thjesht mbrojtëse. NATO siguroi raketa antitank dhe kundërajrore. Ndërsa Rusia rriti ofensivën e saj, SHBA vendosi sistemet e lëshimit të raketave HIMARS, të cilat patën një ndikim të madh në fushën e betejës.

NATO ishte e kujdesshme në veprimet e saj. Ajo mund të vendosë forca në kufijtë e vendeve si Rumania, sepse ky lloj veprimi parandalues ​​nuk është i pazakontë. SHBA dërgoi forca në Maqedoni në vitet 1990 për të parandaluar përhapjen e luftës në Jugosllavi. Kohët e fundit ajo vendosi 1200 ushtarë në Poloni dhe Baltik.

Ndërsa Rusia shton sulmet e saj me dronë dhe raketa, NATO mund të shpallë një zonë ndalim-fluturimi mbi Mariupol dhe qytete të tjera. Megjithatë, ai vendosi të mos e bënte këtë, nga frika se kjo do të sillte forcat e NATO-s në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Pentagoni vendosi që dërgimi i avionëve luftarakë F-16 dhe F-35 në Kiev do të përshkallëzonte konfliktin. Ai preferoi të dërgonte avionë që pilotët ukrainas tashmë dinin të fluturonin, si MiG-29 dhe Su-25.

NATO mund të kishte dërguar më shumë drone për të ngadalësuar lëvizjen e forcave ruse. Së bashku me dronët Bayraktar të Turqisë, vendet perëndimore mund të organizojnë dërgimin e dronëve kinezë, të cilët tashmë janë blerë nga vende të tilla si Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Nigeria.

Për sa i përket luftës kibernetike, NATO mund të kishte vepruar në mënyrë parandaluese, së bashku me grupet e hakerëve civilë, për të rrëzuar faqet e agjencive qeveritare ruse që prodhojnë komponentë ushtarakë dhe organizata që kryejnë sulme kibernetike ruse.

Shpërngulja e miliona njerëzve në Poloni dhe vende të tjera ishte e parashikueshme. Pse SHBA nuk dërgoi ushqim, ilaçe dhe furnizime të tjera për të ndihmuar më parë?

NATO është bërë më e fortë dhe më e bashkuar

Krimet e luftës ishin gjithashtu të parashikueshme. Pse SHBA dhe aleatët e saj nuk krijuan një gjykatë për krimet e luftës në Ukrainë për të hetuar Putinin dhe komandantin e përgjithshëm të forcave ruse?

Dhe mund të supozohen sulmet ruse në infrastrukturën bujqësore të Ukrainës. Për të parandaluar një krizë globale ushqimore, NATO mund të kishte zhvilluar një plan dhe rrugë për të eksportuar drithëra ukrainase dhe për të siguruar rrugët e Detit të Zi.

NATO kishte shumë opsione për të penguar agresionin rus ose për të zbutur ndikimin e saj në Ukrainë. Shumë nga këto masa u miratuan përfundimisht, por ato erdhën shumë vonë për të bindur Moskën që të vendoste për të pushtuar.

Megjithatë, administrata Biden ka një meritë të madhe në ndërtimin e një koalicioni të madh shumëkombësh për mbrojtjen e Ukrainës. Nëse Putini donte të dobësonte NATO-n, ai dështoi. Aleanca u bë edhe më e fortë dhe më e bashkuar. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit