4.8 C
Pristina
Wednesday, December 6, 2023

Pse Elon Musk po gjendet “nën sulm” nga Shtëpia e Bardhë?

Më të lexuarat

Treguesi i “shenjtërisë” së Izraelit te administrata amerikane

Shtëpia e Bardhë akuzoi Elon Musk se ka përsëritur një gënjeshtër antisemitike në rrjetin e tij social X këtë javë, duke e quajtur atë një “promovim të urryer të urrejtjes antisemitike dhe raciste” që “shkon kundër vlerave thelbësore të amerikanëve”.

Deklarata e Shtëpisë së Bardhë pason vendimet e disa korporatave të mëdha për të tërhequr reklamat e tyre nga Rrjeti X dhe pasi monitoruesi Media Matters zbuloi se reklamat nga IBM, Apple dhe të tjerët ishin vendosur së bashku me përmbajtjen që promovonte Adolf Hitlerin dhe partinë naziste.

Të mërkurën, më 15 nëntor, Musk mbështeti një postim në X që thoshte se hebrenjtë po nxisin urrejtje kundër të bardhëve, duke thënë se një përdorues që thirret në teorinë e konspiracionit “Great Swap” po tregonte “të vërtetën e vërtetë”.

Kjo teori konspirative pretendon se hebrenjtë dhe të majtët po komplotojnë për të zëvendësuar etnikisht dhe kulturalisht popullsinë e bardhë me emigrantë jo të bardhë, gjë që do të çojë në “gjenocid të bardhë”.

“Është e papranueshme të përsëritet një gënjeshtër e urryer… një muaj pas ditës më vdekjeprurëse për popullin hebre që nga Holokausti”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, duke iu referuar sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Lions Gate Entertainment Corp, Walt Disney Co. dhe Warner Bros. Discovery njoftuan të premten, 17 nëntor dhe të shtunën, 18 nëntor, se po ndalojnë reklamat e tyre në Rrjetin X, ndërsa Axios raportoi se Apple, kompania më e madhe në botë nga vlera e tregut , po ndalon gjithashtu reklamat e saj. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit