14.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Premtime të “pabesueshme” të Netanyahut

Më të lexuarat

Synimet e qeverisë më “ekstremiste hebreje”, mes tyre dhe Arabia Saudite

Benjamin Netanyahu, përfaqësuesi i qeverisë së re të Izraelit, ka njoftuar se do të përpiqet për marrëdhënie të plota diplomatike me Arabinë Saudite kur të bëhet sërish kryeministër, raporton AP.

Ai tha se do të promovonte gjithashtu paqen me palestinezët dhe do të ishte i gatshëm të rifillonte bisedimet e paqes me ta. Netanyahu i bëri këto komente në një intervistë me kanalin saudit të lajmeve Al-Arabiya në atë që dukej se zbut shqetësimet për të djathtën ekstreme me të cilën ai po negocion një koalicion qeverisës.

Një seri marrëveshjesh koalicioni janë arritur tashmë me palët e vijës së ashpër që favorizojnë veprime më të ashpra kundër grupeve palestineze, rritjen e ndërtimit në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe hedhin poshtë idenë e një shteti të pavarur palestinez.

Zgjatja e Marrëveshjes së Abrahamit

Netanyahu tha se ai do të përcaktojë politikën e përgjithshme, se ai do të “sundojë dhe udhëheqë”, dhe se partitë e tjera i bashkohen atij, jo ai. Gjithashtu, ai shprehu shpresën për zgjerimin e Marrëveshjes së Abrahamit për normalizimin e marrëdhënieve të arritur në vitin 2020 me katër vende arabe duke lidhur një marrëveshje të ngjashme me Arabinë Saudite.

Duke vlerësuar se si kjo do të kontribuojë në paqen e përgjithshme midis Izraelit dhe botës arabe, Netanyahu tha se kjo do të ndryshojë rajonin e Lindjes së Mesme dhe përfundimisht do të lehtësojë arritjen e paqes palestinezo-izraelite.

Izraeli ka mbajtur prej kohësh lidhje të fshehta me Arabinë Saudite, me të cilën ndan armiqësi ndaj Iranit. Megjithatë, sauditët thanë se marrëdhëniet e plota diplomatike do të vendosen vetëm kur të vendoset një Palestinë e pavarur në territoret e pushtuara nga Izraeli në luftën e vitit 1967.

Netanyahu njoftoi se do të ndiqte paqen me palestinezët, ndoshta përmes negociatave sekrete, por ai nuk mbështeti një zgjidhje me dy shtete të konfliktit dhe në vend të kësaj bëri thirrje për një qasje të re dhe mendim krijues.

Ai ishte kryeministër për 12 vjet rresht deri në vitin 2021, kohë gjatë së cilës negociatat me palestinezët u ndërprenë plotësisht.

Përfaqësuesi për përbërjen e qeverisë izraelite beson se palestinezët nuk duhet të kenë fuqinë për të kërcënuar mbijetesën dhe ekzistencën e shtetit të Izraelit.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas nuk pranoi të komentojë deklaratat e Netanyahut, i cili ka afat deri më 21 dhjetor për të formuar një qeveri të re.

Likud i Netanyahut dhe aleatët e tij në partitë hebreje të ekstremit të djathtë dhe ultra-ortodoksë fituan shumicën e vendeve në zgjedhjet parlamentare të 1 nëntorit dhe tani mund të formojnë një qeveri, thanë agjencitë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit