10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Parlamenti turk ndalon Coca-Colen dhe Nestle nga restorantet e tij, për shkak të mbështetjes së Izraelit

Më të lexuarat

Parlamenti i Turqisë hoqi produktet Coca-Cola dhe Nestle nga restorantet e tij të martën për shkak të supozimit të mbështetjes së tyre për Izraelin në mes të konfliktit në Gaza, raportoi Financial Express, sipas një deklarate zyrtare dhe një burimi që emëroi dy kompanitë.

“Produktet e kompanive që mbështesin Izraelin nuk do të shiten në restorante, kafeteri dhe çajore në kampusin e parlamentit,” tha Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë, pa identifikuar kompanitë.

Kryetari Nouman Kurtulmus e mori vendimin, shtoi ai, në mënyrë që “të mbështesë ndjeshmërinë publike në lidhje me bojkotin e produkteve të kompanive që kanë deklaruar hapur se mbështesin krimet e luftës izraelite dhe vrasjen e njerëzve të pafajshëm në Gaza”.

Një burim parlamentar tha se pijet Coca-Cola dhe kafeja e çastit Nestle ishin markat e vetme të hequra nga menutë, duke shtuar se vendimi ishte për t’iu përgjigjur “Zerit të madh publik kundër këtyre kompanive” për mbështetjen e tyre për Izraelin.

As deklarata parlamentare dhe as burimi nuk specifikuan se si Coca-Cola dhe Nestle mbështetën përpjekjet e Izraelit për luftë.

Muajin e kaluar Nestlé tha se po mbyllte përkohësisht një nga fabrikat e saj prodhuese në Izrael si një “masë paraprake”, duke u bërë gjigandi i parë i mallrave të konsumit që njoftoi një përgjigje ndaj luftës.

Aktivistët turq ditët e fundit kanë emëruar dy kompanitë në postimet e mediave sociale që bëjnë thirrje për bojkot të mallrave izraelite dhe kompanive perëndimore që ata i shohin se mbështesin Izraelin.

Lëvizja e parlamentit turk është ndër të parat e një qeverie ose organizate të madhe që synon markat kryesore globale gjatë luftës njëmujore midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas.

Gjithashtu, diku tjetër, sindikata e portit të Barcelonës refuzoi të ngarkonte dhe shkarkonte çdo material ushtarak në mes të luftës së Gazës, ndërsa sindikatat belge të transportit refuzuan të trajtonin pajisjet ushtarake që dërgoheshin në Izrael.

Gjatë muajit të kaluar, presidenti turk Tajip Erdogan dhe qeveria e tij kanë kritikuar ashpër sulmin e Izraelit ndaj Gazës dhe mbështetjen perëndimore për Jerusalemin.

Izraeli bombardoi Gazën pasi Hamasi sulmoi Izraelin jugor një muaj më parë, kur luftëtarët e tij vranë 1400 njerëz dhe morën 240 pengje.

Zyrtarët shëndetësorë në Gaza thonë se sulmi izraelit ka vrarë më shumë se 10,000 palestinezë, duke përfshirë rreth 4,100 fëmijë.

Qindra mijëra turq kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër operacioneve të Izraelit në Gaza gjatë muajit të kaluar, duke injoruar faktin se Turqia po kryen operacione të ngjashme kundër kurdëve në Irak dhe Siri.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit