11.8 C
Pristina
Saturday, December 2, 2023

Paralajmërim nga Izraeli: sulme ndaj objekteve bërthamore të Iranit “në 2-3 vjet”

Më të lexuarat

Deklarata e pazakontë publike e ministrit Benny Gantz

Izraeli nuk përjashtohet që të nisë sulme ndaj objekteve bërthamore të Iranit në 2-3 vjet, vlerësoi të mërkurën ministri në largim i Mbrojtjes Benny Gantz, në një qëndrim të pazakontë publik të një lufte me një horizont kohor.

Ndërsa përpjekjet ndërkombëtare për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të 2015-ës kanë dështuar, Irani ka filluar të prodhojë uranium të pasuruar, një proces që mund të përdoret për të ndërtuar një bombë atomike, por Teherani mohon ndonjë qëllim të tillë.

 “Në 2-3 vjet ju mund të grisni valët ajrore në lindje, duke marrë pjesë në një sulm ndaj objekteve bërthamore në Iran,” tha Gantz në një ceremoni diplomimi për pilotët e Forcave Ajrore izraelite.

Kërcënimet e fshehta të Izraelit për të sulmuar objektet bërthamore të Iranit, nëse ai mendon se dialogu i Perëndimit me Teheranin është bllokuar, datojnë gati një dekadë më parë. Por analistët ushtarakë vënë në pikëpyetje aftësinë e forcave të armatosura izraelite për të shkaktuar dëme të pariparueshme ndaj objektivave iraniane që janë të largëta, të shpërndara dhe të mbrojtura në mënyrë mbrojtëse.

Izraeli ndjek me besnikëri doktrinën e paqartësisë strategjike, duke mos konfirmuar e as mohuar se zotëron armë bërthamore. Ekspertët e konsiderojnë të sigurt, duke pasur parasysh se ajo mori bombën e parë bërthamore që nga fundi i vitit 1966.

Ndryshe nga Irani, Izraeli nuk ka nënshkruar Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore, i konsideruar si një gur themeli i ndjekjes së çarmatimit bërthamor. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit