4.9 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Tragjedi nga një shurup në Uzbekistan: 18 fëmijë të vdekur

Më të lexuarat

Industria farmaceutike indiane, sërish nën dyshime

Ministria e Shëndetësisë e Uzbekistanit njoftoi sot se të paktën 18 fëmijë kanë vdekur pasi iu dha një shurup medikamentoz nga kompania farmaceutike indiane Marion Biotech Pvt Ltd.

Sipas ministrisë, 18 nga 21 fëmijët të cilëve iu dha shurupi Doc-1 Max sepse kishin probleme akute të frymëmarrjes vdiqën. Në faqen e internetit të kompanisë, ky shurup është renditur si një trajtim për simptomat e ftohjes dhe gripit.

Një grumbull i shurupit përmbante substancën etilen glikol, e cila është toksike, sipas ministrisë. Shurupi u importua në Uzbekistan nga Quramax Medical LLC.

Shurupi u jepej fëmijëve në shtëpi, pa recetë mjekësore, qoftë nga prindërit, qoftë me këshillën e farmacistëve, në doza më të larta se ato të lejuara për ato mosha.

Nuk është ende e qartë nëse të gjithë apo ndonjë nga fëmijët kanë konsumuar shurup nga grupi i dyshuar, apo nëse kanë marrë një dozë më të lartë se normale, apo të dyja. Një burim qeveritar në Indi tha se ministria e shëndetësisë e vendit po shqyrton çështjen.

Të martën, India filloi inspektimet e disa fabrikave farmaceutike në të gjithë vendin për të siguruar që standardet e larta të prodhimit të barnave janë duke u ndjekur.

Në fillim të vjeshtës, në Gambia, të paktën 70 fëmijë vdiqën pasi iu dhanë shurupe nga kompania farmaceutike indiane Maiden Pharmaceuticals Ltd, sipas autoriteteve të vendit afrikan. Megjithatë, qeveria indiane dhe kompania mohojnë se industria farmaceutike është përgjegjëse për vdekjet.

Në Uzbekistan, ministria e shëndetësisë tha se pushoi shtatë punonjës për “neglizhencë” pasi dështoi të analizonte vdekjet e fëmijëve në kohë dhe të ndërmerrte veprimet e duhura. Ajo shtoi se disa “ekspertë” janë disiplinuar, pa specifikuar se çfarë roli kanë pasur ata “ekspertë”.

Autoritetet tërhoqën gjithashtu pilulat dhe shurupet Doc-1 Max nga të gjitha farmacitë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit