14.3 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021

Pakistan: Nga sulmet ajrore – 25 talebanë të vrarë

Më të lexuarat

Zyrtarët e Pakistanit thonë se aeroplanët luftarakë dhe helikopterët ushtarakë i kanë bombarduar pozicionet e luftetarëve në pjesën veriperëndimore të Pakistanit, pas një fushate të talibanëve kundër forcave të sigurimit në këtë rajon.

Një zyrtar ushtarak pakistanez i tha sot Radios Evropa e Lirë se së paku 25 talebane janë vrarë gjatë natës në sulmet ajrore në Provincën Vaziristani Verior dhe rajonet fisnore në Khyber.

Sipas këtij zyrtari, në mesin e të vrarë janë edhe luftetaret e involvuar në dy sulme me bomba në Peshavar, vitin e kaluar, dhe sulmet aktuale kundër një konvoji të ushtrisë në qytetin Banu.

Operacioni i ushtrisë së Pakistanit u bë pasi sulmuesit talibanë me bomba i kanë vrarë së paku 33 ushtarë në dy sulme, gjatë 24 orëve të fundit.

Në mesin e 14 të vrarëve në qytetitn Ravalpindi, ditën e hënë, ishin edhe tetë pjesëtarë të forcave të sigurisë./rel

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit