28.9 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023

OBSH: “Rrezik i madh biologjik” pas kapjes së një laboratori në Sudan

Më të lexuarat

Ku po ccon një konflikt që ka zhytur vendin afrikan në kaos

Zyrtarët e OKB-së deklarojnë se njëra palë në konfliktin në Sudan ka marrë nën kontroll laboratorin shtetëror shëndetësor në kryeqytetin Khartoum, ku ndodhet materiali biologjik dhe shtojnë se ky është një zhvillim “jashtëzakonisht i rrezikshëm” i situatës.

Njoftimi erdhi të martën pasi zyrtarët paralajmëruan gjithashtu se më shumë refugjatë mund të largohen nga Sudani pavarësisht një armëpushimi midis forcave konfliktuale.

Luftimet e kanë zhytur Sudanin në kaos dhe e kanë sjellë këtë vend afrikan, i cili tashmë ka qenë shumë i varur nga ndihma humanitare, në prag të kolapsit. Para konfliktit, OKB-ja vlerësoi se një e treta e popullsisë së Sudanit – ose afër 16 milionë njerëz – kishte nevojë për ndihmë dhe kjo shifër ka të ngjarë të rritet.

Teknikët e përjashtuar

Nima Saeed Abid, përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Sudan, shprehu shqetësimin se “njëra nga palët në konflikt” – ai nuk tha se cila – kishte marrë kontrollin e laboratorit qendror të shëndetit publik në Khartoum dhe “ka shkelmuar të gjithë teknikët”.

“Kjo është jashtëzakonisht, jashtëzakonisht e rrezikshme sepse ata kanë izolime poliomielitit në laborator, ne kemi izolime të fruthit, izolime të kolerës në laborator,” tha ai në konferencën e OKB-së në Gjenevë përmes telefonatës me video nga Port Sudan.

Dëbimi i teknikëve dhe ndërprerjet në furnizimin me energji elektrike në Khartoum do të thotë se “nuk është e mundur të menaxhohen siç duhet materialet biologjike që ruhen për qëllime mjekësore”, shtoi OBSH.

Laboratori ndodhet në pjesën qendrore të kryeqytetit, afër vendit të një konflikti midis ushtrisë sudaneze dhe Njësive të Mbështetjes Emergjente (RSF), një grup paraushtarak që doli nga Forcat e Mbrojtjes Popullore (të mbështetura nga qeveria) – referuar nga rebelët si “Janjaweed” – të cilët janë të përfshirë në krime në konfliktin në Darfur. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit