15.9 C
Pristina
Wednesday, May 29, 2024

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkon mbi 5000 në Turqi dhe Siri

Më të lexuarat

Të paktën 4,890 vdekje janë konfirmuar tani në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi rajonin herët të hënën.

Të paktën 20,426 lëndime janë raportuar gjithashtu, sipas Orhan Tatar, një zyrtar i agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Deri më tani, 11,000 ndërtesa janë raportuar të dëmtuara në Turqi, shtoi Tatar. Gati 25,000 reagues emergjence po punojnë në lokacionet e prekura, shtoi ai.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit