21.9 C
Pristina
E shtunë, 19 Qershor, 2021

NESËR VOTOHET NË KAÇANIK!

Më të lexuarat

Nesër në Kaçanik do të mbahen zgjidhje të jashtëzakonshme për kryetar të kësaj komune. Sipas Komisionit Qendror  Zgjedhor, në listën e votuesve figurojnë emrat e 31 473 qytetarëve kaçanikas me të drejtë vote, të cilët mund të votojnë në 42 vendvotime të 16 qendrave të votimit.

Zyrtarë të KQZ-së, kanë deklaruar se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për organizimin e tyre.

“Jemi plotësisht të përgatitur për zgjedhjet e nesërme në Kaçanik. Të gjitha materialet e nevojshme janë shpërndarë me kohë”, ka thënë Valdete Daka, kryetare e KQZ-së, e cila ka premtuar se rezultatet e para preliminare do të bëhen po aq shpejt si në rastin e komunës së Ferizajt.

Pas fushatës elektorale të partive politike, pikërisht në ditën e heshtjes zgjedhore, ditë në të cilën ndalohen të gjitha aktivitetet me karakter politik , OJQ-ja INPO i ka inkurajuar qytetarët që të sillen në mënyrë të vetëdijshme dhe të mos bien pre e shantazheve të mundshme nga grupe të caktuara militantësh partiak.

“Pjesëmarrja në votime është një ndër format e përmbushjes së obligimit moral të qytetarëve karshi vetvetes, karshi shoqërisë dhe në këtë formë gjithmonë duke kontribuar në zhvillimi e demokracisë dhe shtet ndërtimit prandaj, Qytetar, Qeverisja fillon nga Ti- Voto nesër dhe manifesto një kulturë demokratike në ditën e zgjedhjeve, në ditën kur ti je faktori më i fuqishëm i vendimmarrjes”, thuhet në një komunikatë të kësaj OJQ-je – raporton Kosovapress.

Po përmes një komunikate, Demokracia në Veprim, ka bërë të ditur se do t’i monitorojë zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar Komune në Kaçanik, me rreth 40 vëzhgues, ku do të mbulohen të gjitha qendrat e votimit, si dhe do të ketë edhe ekipe mobile.

Në këtë në këto zgjedhje garojnë pesë kandidatët: Besim Ilazi (32, PDK), Sahit Bela (33, LDK), Shukri Luta (31, “VV”), Kjani Berisha (34, AKR) dhe Tahir Çaka (35, AAK).kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit