16.7 C
Pristina
Friday, September 17, 2021

Në barrikadën mbi urë të Ibriti ka nisur bari

Më të lexuarat

Barrikada mbi urën kryesore të lumit ‘Ibër’ ka zënë tash më vend. Në këtë barrikadë kanë filluar të mbijnë barë e drunj, raporton korrespondenti i “Kohës Ditore”. Kur pritet të kremtojë edhe një vjetorin e vendosjes, barrikada së paku është duke “kontribuar” në gjelbërimin e qytetit. Ajo është vendosur nga mesi i muajit gushtë të vitit të shkuar nga strukturat paralele dhe ato kriminale serbe, që vazhdojnë të përkrahen nga pushteti në Beograd.

Zyrtarët komunalë të Mitrovicës barrikadën e shohin edhe si një ndër pengesat kryesore për lëvizje të lirë. Barrikada në urën e Ibrit vazhdon të krijojë probleme për lëvizjen e lirë të qytetarëve, andaj strukturat e sigurisë duhet sa më parë të veprojnë për largimin e saj. Kjo kërkesë u shtrua të hënën në takimin e Komitetit të Sigurisë nga drejtuesit e Komunës së Mitrovicës. Nënkryetari i komunës, Riza Haziri, tha se nuk mund të flitet për lëvizje të lirë dhe gjendje normale derisa në rrugë ekziston edhe një barrikadë e vetme.kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit