-5.9 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023

Moska dëshiron të negociojë me Amerikën apo Evropën?

Më të lexuarat

Macron, me një ofertë për rusët për t’i dhënë fund luftës…

Ndërsa luftimet midis ushtrive ruse dhe ukrainase vazhdojnë në tokën ukrainase, mesazhet dhe treguesit e inteligjencës dhe politikës tregojnë një dëshirë të palëve ndërluftuese për të ecur drejt de-përshkallëzimit dhe negociatave për t’i dhënë fund luftës disamujore.

Inteligjenca amerikane ka sugjeruar se intensiteti i luftimeve në Ukrainë do të ulet në muajt e ardhshëm.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Avril Haines tha gjatë Forumit të Mbrojtjes Kombëtare Reagan në Kaliforni, se parashikime të tilla bazohen në të dhëna, duke përfshirë faktin se dimri do të imponojë një mjedis të ndryshëm për konfliktin.

Duke komentuar raportin e inteligjencës amerikane, Larry Korb, ish-ndihmës sekretar i mbrojtjes i SHBA dhe studiues i lartë në Qendrën për Progresin Amerikan (CAP), tha se informacioni i paraqitur ishte i besueshëm.

Në një paraqitje të ftuar në programin arab të Al Jazeera-s “Behind the News” (Ma weraa al khabar), ai shtoi se do të jetë e vështirë për palët ruse dhe ukrainase të bëjnë përfitime ushtarake në dritën e dimrit të ashpër dhe të ashpër, i cili do të hap hapësirë ​​për negociata politike.

Ukraina, jo në NATO shpejti

Megjithatë, ambasadori Andrey Baklanov, nënkryetar i Shoqatës së Diplomatëve Ruse, vuri në dyshim raportet e inteligjencës amerikane, duke thënë se ato ishin të dobëta dhe të kufizuara dhe se ushtria ruse ishte e gatshme të luftonte pavarësisht kushteve të vështira të motit.

Vëzhguesit i lidhën raportet e inteligjencës amerikane me thirrjen e presidentit francez Emmanuel Macron për t’i dhënë garanci sigurie Moskës nëse ajo kthehet në bisedime.

Kjo telefonatë pasoi vizitën e Macron në Shtetet e Bashkuara, ku presidenti oe Biden pranoi se ishte i hapur për bisedime me homologun e tij rus Vladimir Putin për t’i dhënë fund luftës.

Macron tha se vendi i tij do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën ushtarakisht dhe do t’i sigurojë Kievit më shumë armë.

Ai theksoi se kjo mbështetje nuk do të përfshijë asnjë pajisje ushtarake që do të lejonte Ukrainën të sulmonte territoret ruse, duke tërhequr kështu Francën në konflikt.

Ish-ndihmës ministri amerikan i mbrojtjes konfirmoi se ka koordinim mes Parisit dhe Uashingtonit për çështjen e Ukrainës dhe dëshmi për këtë janë deklaratat e presidentit francez pas takimit me homologun e tij amerikan në Uashington.

Deklaratat e Macron dërgojnë një mesazh se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbështesin garancitë e sigurisë që do t’i jepen Rusisë.

Korb e përmblodhi sa më sipër në një pikë, domethënë se Ukraina nuk do të anëtarësohet në NATO në të ardhmen e parashikueshme.

Ai tha gjithashtu se Amerika, e cila mbështet Kievin me më shumë se 100 miliardë dollarë, nuk mund të bëjë presion ndaj Ukrainës për arsye politike.

Tre kushtet ruse për negociatat me Perëndimin

Në rast se Moska refuzon atë që ofron Franca, atëherë vendet që mbështesin Ukrainën, vazhdoi mysafiri amerikan, do t’i japin atij vendi atë që është e nevojshme për të fituar luftën.

Nëse Kievi e kthen Kherson nën kontrollin e tij, mund të përpiqet gjithashtu të kthejë gadishullin e Krimesë, të cilin Rusia e mori nën kontroll në 2014.

Nga pikëpamja ruse, negociatat do të zhvillohen me amerikanët, të cilët qëndrojnë dhe menaxhojnë atë që po ndodh në Ukrainë, dhe jo me Macron apo evropianët, siç thotë ambasadori Baklanov, i cili specifikoi tre kushte ruse gjatë një paraqitje të ftuar në Programi “Ma weraa al khabar” për negociatat me Perëndimin.

Ai shpjegoi se kushtet përfshijnë përmbysjen dhe ndjekjen penale të “regjimit nazist” në Ukrainë, çarmatimin e ushtrisë ukrainase dhe zgjidhjen e të gjitha problemeve humanitare dhe përcaktimin e statusit të kufijve aktualë të Ukrainës.

Baklanov konfirmoi se katër provinca janë bërë ruse dhe se Moska do të përpiqet të arrijë njohjen e plotë të, siç tha ai, të drejtave ruse mbi ato rajone. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit