-1.7 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

Minarja, simbol dallues i Islamit – cila besohet se është më e vjetra në botë

Më të lexuarat

Minarja është pjesë e pandashme e horizontit të një qyteti, një tregues i qartë i qytetërimit islam në një vend.

Është ndërtuar me metra mbi xhaminë për të thirrur njerëzit në namaz, duke ndihmuar besimtarët të lëvizin në rrugën e tyre drejt xhamisë më të afërt.

Minaret e para të ndërtuara për ezanin u mendua se u ndërtuan pranë xhamisë së Amr ibn al-As në Kajro në vitin 673 gjatë Kalifatit Umajad. Çdo xhami e ndërtuar që atëherë ka të paktën një minare, raporton trt.

Megjithëse funksioni i tyre nuk ka ndryshuar kurrë, minaret janë ndërtuar në stile të ndryshme arkitekturore gjatë historisë islame.

Artisti turk Ahmet Faruk Yilmaz ka vizatuar skica të strukturave të ndryshme islame në mbarë botën që nga fëmijëria, duke ilustruar karakteristikat e arkitekturës islame. Ai zhvilloi një stil unik në vizatimet e tij duke ndërthurur artin turk në miniaturë dhe gravurën.

Shfletoni për të parë disa nga skicat e tij të jashtëzakonshme të minares dhe fotot e tyre aktuale. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit