25 C
Pristina
E diel, 20 Qershor, 2021

Militantët shiit Huthi pengojnë protestat kundër tyre në Jemen

Më të lexuarat

Militantët shiit Huthi kanë penguar protestuesit të mblidhen përpara Universitetit të Sana-s në Jemen.

 

Militantët shiit Huthi kanë shpërndarë protestuesit të cilët filluan të grumbullohehsin në orët e para të mëngjesit në sheshin “Ndryshimi”. Huthi-të kanë penguar gazetarët të të jenë prezent në shesh, ndërkohë kanë arrestuar një grup gazetrësh pjesë e të cilëve ishte dhe kameramani i AA Abdullah Humran dhe më pas i kanë lënë ata të lirë.

Nga ana tjetër persona civilë dhe me veshje ushtarake që i përkisnin militantëve Husi kanë sulmar në forma të ndryshme protestuesit duke i detyruar të mos futen në shesh.

“Rinia Revulucionare e Jemenit” ditën e djeshme kishte marrë vendim për organizimin e një proteste kundër Husi-ve. Ata kishin vendosur mbajtjen e tubimit të tyre në sheshin “Ndryshimi”. Ndërkohë ditën e djeshme u organizuan në disa qytete si Hudejde dhe Ibb protesta masive kundër Huthi-ve.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit