7.8 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021

Mësime nga jeta e Muhammed Aliut

Më të lexuarat

Ngjarja ndodhi kur vajza e Muhammed Aliut arriti ne shtëpi e veshur ne mënyrë jomodeste.

Dhe ja se si e përshkruan ngjarjen njëra nga vajzat e tij:

Kur me ne fund arritëm, shoferi na shoqëroi se bashku me motrën time te vogël Lejlen ne suitën e babait tim. Si zakonisht babai fshihej pas derës dhe qëndronte ne pritje për te na frikësuar. Ne shkëmbyem puthje dhe përqafime aq sa mundeshim gjate ditës. Babai hodhi një vështrim goxha te forte ne ne, pastaj me mori ne prehrin e tij dhe me tha diçka qe kurrë nuk do ta harroj. Me shikoi drejte ne sy dhe me tha:

“Hana, çdo gjë qe Allahu e ka bere te vlefshme ne këtë bote është e mbuluar dhe e vështirë për ta arritur.”

Ku i gjen diamantet?

Thelle ne brendësi te tokës, te mbuluar dhe te mbrojtur.

Ku i gjen xhevahiret?

Thelle ne brendësi te oqeanit te mbyllur dhe te mbrojtur ne guaskat e bukura.

Ku i gjen Florinjtë?

Thelle ne miniera te mbuluar me shtresa te gurit. Kërkohet pune dhe mund për t’i arritur.

“Me shikoi me një seriozitet dhe me tha: “Trupi yt është i shenjte, ti vlen shume me shume se sa diamantet dhe xhevahiret, dhe për këtë duhet te mbulohesh.”

Marre nga libri: ‘Me shume se hero’ Leksionet e jetës se Muhammed Aliut nga kendveshrimi i vajzës se tij.

Perktheu: Naim Berisha

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit