26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Lajmi për vrasjen e policit në Banjskë dhe plagosjes së një tjetri, zë vend në ballinat e mediave botërore

Më të lexuarat

Nga Reuters, BBC e deri te ABC News kanë raportuar në orët e para të mëngjesit të sotëm për sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri të vendit, transmeton Telegrafi.

Ata cituan kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se në Banjskë është sulmuar policia Kosovës nga profesionistë të maskuar dhe të armatosur rëndë.

E disa prej këtyre mediave kanë raportuar se si tensionimi i situatës në veri ndodhi muaj më parë kur protestuesit serbë lënduan dhjetëra ushtarë të KFOR-it, që kundërshtonin prezencën e kryetarëve shqiptarë të komunave në veri.

Lajmi për vrasjen e një pjesëtari të policisë së Kosovës dhe një tjetri të plagosur, ka arritur të zë vend edhe në ballinat e mediave botërore.

Nga Reuters, BBC e deri te ABC News kanë raportuar në orët e para të mëngjesit të sotëm për sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri të vendit, transmeton Telegrafi.

Ata cituan kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se në Banjskë është sulmuar policia Kosovës nga profesionistë të maskuar dhe të armatosur rëndë.

E disa prej këtyre mediave kanë raportuar se si tensionimi i situatës në veri ndodhi muaj më parë kur protestuesit serbë lënduan dhjetëra ushtarë të KFOR-it, që kundërshtonin prezencën e kryetarëve shqiptarë të komunave në veri.

Në anën tjetër ambasada amerikane në Kosovës ka dënuar ashpër sulmin ndaj policëve të Kosovës, ku si pasojë humbi jetën një dhe një tjetër u plagos. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit