-5.4 C
Pristina
Thursday, February 9, 2023

Kosova pritet t’i kushtojë shtrenjtë Serbisë në Katar

Më të lexuarat

FIFA pritet të ndëshkojë përfaqësuesen me “trajner” Vuçiçin

FIFA ka nisur procedurën disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë të shtunën për vendosjen e një pankarte politike për Kosovën në dhomën e zhveshjes para ndeshjes kundër Brazilit në Kupën e Botës në Katar.

Në dhomën e zhveshjes shfaqet një hartë e Serbisë që tregon territorin e ish-krahinës, e cila ka qenë një shtet i pavarur për gati 15 vjet, së bashku me sloganin “Jo dorëzim”, njoftoi AP.

Fotot e pankartës së varur mbi dollapët e Millosh Veljkoviçit dhe Andrija Zhivkoviçit qarkulluan në rrjetet sociale para humbjes 0:2 të kombëtares serbe ndaj Brazilit të enjten në Katar.

Federata e Futbollit të Kosovës është ankuar zyrtarisht në FIFA, ku ministri i Sportit të Kosovës Hajrulla Çeku e përshkroi aktin serb duke përdorur Kupën e Botës si “mesazhe urrejtjeje”.

FIFA citoi kodin e saj disiplinor i cili mbulon sjelljen e pahijshme duke përfshirë “gjeste fyese, shenja ose gjuhë” dhe “përdorimin e një ngjarje sportive për të demonstruar një natyrë josportive”.

FIFA nuk ka bërë të ditur se kur duhet të jepet aktgjykimi. Serbia ndeshjen e radhës në Botëror do ta luajë të hënën kundër Kamerunit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit