4.9 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Skena tronditëse nga ishulli turistik italian

Më të lexuarat

Nga shirat, ujia e balta çojnë në katastrofë në Ichsia

Në ishullin italian të Ischia-s të dielën, kërkimet vazhdojnë për një duzinë personash të zhdukur në një rrëshqitje dheu që vrau një person dhe për të cilin qeveria do të mblidhet gjatë ditës.

Një rrëshqitje e baltës dhe mbeturinave të shkaktuara nga shirat e dendur goditi qytetin e vogël të Casamiçiola Terme në veri të ishullit pranë Napolit të shtunën në mëngjes.

Ekipet e shpëtimit kanë gjetur trupin e një gruaje, njoftoi prefekti i Napolit, Claudio Palomba. Gruaja u identifikua, ajo ishte 31 vjeç, njoftoi agjencia AGI. Sipas shtypit italian, 13 persona kanë mbetur të plagosur nga rrëshqitja e dheut.

Disa njerëz që fillimisht u raportuan si të zhdukur u gjetën përfundimisht, duke përfshirë një familje me një të porsalindur, tha prefekti. Megjithatë, asgjë nuk dihet ende për dhjetë persona.

“Kemi frikë se ka më shumë viktima”, konfirmoi zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës, Luca Cari.

Kërkimet janë të komplikuara nga reshjet e vazhdueshme të shiut dhe erërat e forta, të cilat vonuan tragetin që solli ndihmë nga kontinenti.

Për shkak të rrëshqitjeve të dheut, balta mbuloi rrugët, duke rrëzuar pemë dhe duke transportuar makina deri në det. Një shtëpi është shembur dhe dy persona janë shpëtuar nga një makinë që po nxitonte drejt detit, njoftuan zjarrfikësit.

Të paktën tridhjetë familje nuk mund të dalin nga shtëpitë e tyre për shkak të baltës, ku kanë mbetur pa ujë dhe energji elektrike, konfirmon agjencia e lajmeve ANSA, duke thënë se rruga që të çon në rreth është e përmbytur me baltë dhe mbeturina.

Shërbimet e shpëtimit parashikuan evakuimin e midis 150 dhe 200 njerëzve gjatë natës nga e shtuna në të diel dhe autoritetet lokale u kërkuan banorëve të ishullit të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të mos ndërhyjnë në operacionin e shpëtimit.

“Operacionet e shpëtimit janë ende të komplikuara nga kushtet e motit,” njoftoi departamenti i mbrojtjes civile, por kërkimi vazhdoi gjatë natës falë prozhektorëve.

Kryeministrja Giorgia Meloni, e cila shkroi në një postim në Twitter se po ndiqte operacionin e kërkimit për të zhdukurit, duhet të mbajë një seancë të jashtëzakonshme të kabinetit kushtuar krizës të dielën.

Casamiciola Terme, një qytet turistik me 8,000 banorë në ishullin Ischia, afër Capri-t, u godit nga një tërmet në vitin 2017 që vrau dy njerëz, ku një tërmet shkatërrues goditi gjithashtu qytetin në fund të shekullit të 19-të.

Fatkeqësia e së shtunës erdhi disa javë pasi 11 njerëz vdiqën në përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në Italinë qendrore dhe lindore. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit