12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

KOKOS BAJADERA

Më të lexuarat

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet KOKOS BAJADERA. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një KOKOS BAJADERA si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit
1. Për pjesën e errët nevojiten:

1 dcl qumësht
150 gr sheqer
125 gr margarin
1 kese vanill sheqer
1 lugë kakao
300 gr keksa të bluar

2. Për pjesën e bardhë nevojiten:

1 dcl qumësht
150 gr sheqer
125 gr margarin
50 gr keksa të bluar
200 gr kokos
Udhëzimet

Përgatitja(pjesa e errët):
Qumështi,sheqeri,vanilla dhe margarini nxehen duke u perzi vazhdimisht deri sa të shkrihet sheqeri.Pastaj ia qesim keksat i përziejm mirë , i shtijmë në një tepsi dhe i lejmë të ftohen.

Përgatitja (pjesa e bardhë).
Qumështin ,sheqerin dhe margarinën i nxehim duke i përzi deri të shkrihet sheqeri.Pastaj i hedhim keksat e bluar dhe kokosin.I përziejm mirë dhe i hedhim mbi masën e errët.Përmi i qesim pak kokos./Blerta Spahiu/KSH

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit