15.6 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Kerry: Asadi nuk do të jetë pjesë e qeverisë së tranzicionit në Siri

Më të lexuarat

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry deklaroi sot se presidenti sirian, Beshar al-Esad nuk mund të jetë pjesë në qeverinë e tranzicionit në Siri.

“Beshar al-Esad nuk do të jetë pjesë e qeverisë së tranzicionit, madje është e pamundur, e paimagjinueshme që ky njeri, i cili ka drejtuar një dhunë të tillë kundër popullit të tij, të mundë të ruajë legjitimitetin për të qeverisur”, deklaroi Kerry në Montrë, ku u hap sot konferenca e paqes Gjeneva-2 dhe ku për herë të parë delegacionet rivale siriane përballen me njëra-tjetrën. /trt/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit