18 C
Pristina
E martë, 11 Maj, 2021

Ja disa këshilla për të bërë një gjumë të mirë

Më të lexuarat

Një gjumë i mjaftueshëm ndikon mirë në shëndetin dhe aktivitetin tonë gjatë ditës. Por për të arritur që të bëjmë gjumë të mirë duhet t’i ndjekim disa këshilla:

 

Një dush ose një çaj i ngrohtë para se të flini është një metodë mjaft e mirë.
Në natyrë ka disa lloje bimësh të cilat ju ndihmojnë për të bërë një gjumë të qetë.
Ato konsumohen në formën e çajit dhe pihen rreth dy orë para se të flemë.
Ato duhet të përmbajnë këto elementë: Melisë, Tërfil, I ëmbël, Lule, Murrizi, Lulekuqe, Lulesahati.
Një nga këshillat e tjera për të bërë një gjumë të mirë është që të bëni kujdes me të ushqyerit.
Duhet të evitoni karbohidratet dhe të konsumoni ushqimet e thjeshta.
Disa prej ushqimeve që ju ndihmojnë të flni mirë janë: Veza, peshku, perimet, frutat e thata, kosi dhe qumështi.
Duhet të flini gjithmonë në të njëjtin orar.
E përshtatshme është që të flini në orën 22 e 30.
Mund të përdorni teknika të relaksimit si duke mbyllur sytë, marrë frymë thellë dhe duke sjellë ndërmend imazhe relaksuese.
Pagjumësia është e lidhur edhe me obezitetin dhe për këtë arsye ju duhet të bëni një gjumë të rregullt në mënyrë që të jeni në forma gjatë ditës

/ind/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit