30.8 C
Pristina
E martë, 3 Gusht, 2021

Ish-ministri portugez: Islami, pjesë e Evropës e nevojë për të!

Më të lexuarat

Ish-ministri portugez për Çështjet Evropiane, Bruno Macaes, tha se Islami është pjesë e historisë dhe kulturës së Evropës.

Macaes ishte në Antalia me rastin e Forumit Diplomatik, ku iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Macaes tha se Islami nuk është diçka jashtë historisë evropiane, por diçka që është e lidhur ngushtë me Evropën.

Duke cituar rajone të Spanjës dhe Ballkanit me popullsi të madhe muslimane, Macaes tha se Islami mund të konsiderohet pjesë e historisë dhe kulturës evropiane.

Duke theksuar se Islami nuk është i huaj për Evropën, ai shtoi:

“Islami nuk është një fe e huaj. Islami është një pjesë e jona dhe mund të sigurojë shumëllojshmëri dhe gjallëri në Evropë. Ne kemi nevojë për atë.”

I pyetur në lidhje me pikëpamjet e presidentit francez Emmanuel Macron mbi Islamin, ai tha se nuk u takonte politikanëve të vendosnin nëse fetë janë në krizë, por kjo varet nga vijueshmëria e secilës fe.

Duke folur për Islamofobinë, Macaes vlerësoi se ajo përfaqëson një “problem të madh” në Evropë. Sipas tij, kjo vlen jo vetëm për Francën por edhe për disa vende të tjera evropiane, të cilat ai gjithashtu i konsideron shqetësuese.

“Kishte një ide për të miratuar një ligj kundër Islamit politik në Austri, por në praktikë askush nuk e dinte saktësisht se çfarë do të thoshte Islami politik. Ajo që më shqetëson është se fjalime të tilla nuk janë të kufizuara në ngjarje individuale dhe se ndonjëherë ato vijnë nga vetë politikanët,” tha Macaes. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit