2.7 C
Pristina
Saturday, December 9, 2023

IRANI 02.. – A e dini se?

Më të lexuarat

1. Rajoni i pjeses lindore te Persise u quajt IRAN ne vitin 1935 kur Shahu Reza kerkoi nga bashkesia nderkombetare qe kjo zone te njihej me emrin Iran?
2. Emri IRAN, ne fakt buron nga mitologji te vjetra Parthiane (Persiane) dhe qe ka per qellim te identifikoje nje race njerezore qe ata e quajne RACA ARIANE..
3. Eshte e njejta Race per te cilen luftoi Hitleri dhe Nazizmi.
4. Doktrina e Races Ariane Superiore, pretendon se Arianet jane raca me superiore ne bote. Ndersa Racat e tjera jane me inferiore.
DOKTRINA ARIANE eshte anti arabizem dhe rrjedhimisht edhe anti Islamizem.
5. Ne Luften e Hitlerit per dominimin e Races Iraniane pati shume Naziste qe ishin nga Irani. Ne SS naziste, disa divizione te tyre ishin Iraniane.
6. Gjermania Naziste e trajtoi Iranin ndryshe nga shtetet e tjera. Duke pretenduar se ata jane raca Ariane.
7. Me kapitullimin e Nazizmit Hitlerian, shume prej Nazisteve Iraniane u kthyen ne vendlinje, prej tyre Davud Monshizadeh..
8. Ky themeloi ne Iran, partine me bindje Naziskine te quajtur SUMKA.
9. Eshte per tu cuditur ne fakt, kur mendon se Britaniket qe luftuan Hitlerin, do te benin Aleance me binjaket e tij ne Iran, Partine SUMKA. Te cilen do ta perdornin per te shkaktuar trazirat ne Iran dhe grushtin e Shtetit ndaj Presidentit Mohamed Mosadiq..
10. Anglia deshironte patjeter ta sillte “demokracine” ne Iran, per faktin se Kryeministri Mosadiq kishte shtetezuar te gjitha kompanite e Naftes dhe e konsideroi me ligj, naften si prone shteterore.
11. Pas grushtit te shtetit, SUMKA dhe Monshizade do te perziheshin si qener nga Irani dhe themeluesi i saj, do te vdiste ne Ekzil ne Suedi, ne vitin 1989.

12. Por edhe qeveria e Mahmud Riza Bahlavit qe erdhi me vone, do te pesonte edhe ajo te njejtin fat si paraardhesit e saj. Mollah Ayatollah Khomeini, i trainuar ne France nisi revolucionin “Islamik” kunder Bahlavit, ne 1979.

13. Me ardhjen e Khomeinit ne pushtet dhe qeverine e Mollaheve, Irani nisi luften e tij ideologjike dhe ushtarake gjithashtu kunder Botes Islame ku e filloi me Irakun.
14. Ekziston nje tendence e forte qe Irani cdo lufte te tij me boten Islame e fillon nga Iraku. Sepse Iraku ishte kryqendra e Persise se hershme te cilen e rrezuan Muslimanet ne fillimet e para te Islamit.
15. Pas lufterash te pergjakshme Iran-Irak, Irani do te humbte. Por kjo do te ndodhte deri ne kohen kur nuk kishin ardhur Amerikanet Yankee qe Sollen Demokracine ne Irak.
16. Me pushtimin e dyte te Irakut ne vitin 2003, qellimi nuk ishiin armet berthamore te Sadamit, sic u propagandua. Por qellimi ishte te vendosnim influencen Shiite mbi Muslimanet e Irakut. (Deklaron Dick Cheney ne nje interviste te tij ne vitin 2006.
17. Me pushtimin Amerikan te Irakut, Yankeet, formuan qeverite shiite njera pas tjetres, qe nisen genocid dhe spastrime etnike ne Irak. (Nisen Hakmarrjet per disfaten e luftes se viteve 80 Iran Irak, te cilat i fitoi Iraku)
18. Nga nje vend me shumice Muslimane, tashme Iraku i spastruar etnikisht, perbehet nga shumice Shiito-iraniane
19. Aktualisht, me ndihmen e Demokracise Amerikane, Irani mban te Pushtuar, Irakun, Sirine, Jemenin, Libanin dhe shpreson te pushtoje edhe vendet e Gjirit Persik. Ku qellimi eshte te merret edhe qendra e Islamit, Meka dhe Medina.

Nga: Eduart Thartori

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit