14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Gazetarja 11-vjeçare nga Gaza: “Nuk kam frikë”

Më të lexuarat

Frymëzimi i saj, e ndjera Shireen Abu Akleh e vrarë nga izraelitët

Sumayya Wushah, 11 vjeçe, është një nga gazetaret më të reja dhe të reja në Gaza.

Ajo thotë se “nuk ka frikë” të raportojë nga enklava e shkatërruar nga lufta, ku më shumë se 100 gazetarë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori.

“Mamaja dhe babai im ishin të shqetësuar kur fillova, sepse e dinin që gazetarët ishin shënjestër. Por kur e panë që isha e vendosur të punoja në fushën e gazetarisë, ranë dakord”, tha ajo.

Wushah gjeti frymëzim për të treguar histori palestineze nga a ndjera Shireen Abu Akleh, një gazetare veterane e Al Jazeera-s, e cila  u vra nga snajperët izraelitë në Jenin. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit