14.1 C
Pristina
E shtunë, 8 Maj, 2021

Fundi i pandemisë: Bota duhet të ndihmojë menjëherë Indinë

Më të lexuarat

Një vit më parë, Shtetet e Bashkuara ishin të pafuqishme gjatë valës së parë të Covid-19. Sot vendi më i prekur është India. Spitalet janë në kaos, dhe shumë prej tyre vuajnë nga mungesa e pajisjeve mjekësore.

Pamja e Indisë tani është e zymtë, shumë njerëz vdesin në spitale, disa në rrugë, ndërsa disa të tjerë kërkojnë ndihmë për tu shtruar në spitale. India, kombi i dytë më i populluar në botë, po vendos rekorde botërore për numrin më të lartë të rasteve të reja, me mbi 400,000 të infektuar çdo ditë.

E keqja ende nuk ka ardhur – dhe SHBA duhet të luajë një rol kryesor në mbështetjen e demokracisë më të madhe në botë. Duke qenë se Covid-19 është një pandemi globale, pasojat për SHBA dhe pjesën tjetër të botës do të jenë shkatërrimtare nëse nuk arrijmë të kontrollojmë menjëherë krizën Covid-19 në Indi.

Pse kriza e Covid-19 në Indi po ndikon në botë?

Së pari, për sa kohë virusi vazhdon të përhapet, do të vazhdojnë të shfaqen variante të reja dhe më të rrezikshme. Përveç variantit B.1.1.7 që është përhapur tashmë në të gjithë botën, variantet B.1.617 dhe B.1.618 gjithashtu po shpërndahen në të gjithë Indinë.

Këto variante më të reja besohet se janë më të transmetueshme dhe ndoshta të afta të shmangin imunitetin paraprak nga vaksinimi. B.1.617 është përhapur tashmë në mbi 20 vende jashtë Indisë, përfshirë SHBA. Çdo variant i ri kërcënon rimëkëmbjen ekonomike dhe arritjen e imunitetit të tufës.

Së dyti, India është një furnizues kryesor i vaksinave dhe ilaçeve në të gjithë botën. India pranoi të furnizojë me vaksina vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme (LMIC) përmes COVAX.

Vendi është gjithashtu një prodhues i remdesivir, një ilaç që përdoret rregullisht për të zvogëluar simptomat e Covid-19. Kriza e Indisë do të dobësojë aftësinë e botës për të luftuar pandeminë pasi shumë vende do të humbasin një vend kritik në zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve.

Së treti, Amerika është një përfituese e drejtpërdrejtë e shëndetit dhe mirëqenies ekonomike të Indisë. Vendi është një aleat kryesor rajonal ekonomik dhe i sigurisë dhe mjekët me origjinë indiane kanë qenë të dobishëm në plotësimin e boshllëqeve të fuqisë punëtore në SHBA dhe në ndihmën për të siguruar kujdesin gjatë pandemisë, raporton abcnews.al

India është eksportuesi më i madh i mjekëve në botë, duke dërguar mijëra infermierë dhe mjekë në SHBA. Investimi në Indi është sinonim i investimit në vetë infrastrukturën e kujdesit shëndetësor.

Si mund ta ndihmojnë Shtetet e Bashkuara Indinë?

Siç deklaroi Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden për Indinë, “Ne duhet të bëjmë më shumë”. Përveç njoftimit të fundit të ndihmës nga administrata e Biden, SHBA duhet të udhëheqë diplomacinë dhe planifikimin shëndetësor afatgjatë.

Si hap i parë, Shtetet e Bashkuara duhet të dërgojnë të gjitha dozat e tepërta të vaksinave në Indi dhe vendet e tjera në nevojë. Vaksina AstraZeneca nuk është e autorizuar për përdorim në SHBA, megjithatë miliona doza ishin ‘në pritje’.

Nuk është në interesin e SHBA-së për të grumbulluar vaksina, por në vend të kësaj të sigurojë që vaksinat të shpërndahen në mënyrë të barabartë në ato vende që kanë më shumë nevojë për to. Kapitali global i vaksinave është i jashtëzakonshëm, me vetëm 0.3% të furnizimit global të vaksinave Covid-19 të shpërndara aktualisht në vendet me të ardhura të ulëta.

SHBA duhet gjithashtu të ndihmojë Indinë dhe vendet e tjera të prodhojnë vaksina, ilaçe dhe pajisje për t’i dhënë fund pandemisë. Prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, Instituti Serum i Indisë, i kërkoi SHBA-së të heqë kontrollet mbi eksportet e lëndëve të para kryesore për prodhimin e vaksinave.

Ndihma e SHBA-së për të dërguar lëndë të parë dhe ndihmë në Indi është një fillim i domosdoshëm për të adresuar disa nga nevojat e menjëhershme të Indisë. Sidoqoftë, nevojitet shumë më tepër përtej furnizimeve të PPE, oksigjenit dhe donacioneve monetare gjatë kësaj krize. Për t’i dhënë fund pandemisë globale, SHBA duhet të ndihmojë që vende si India të kenë mjete për testimin e shpejtë dhe diagnostikues.

Së fundmi, udhëheqësit politikë të SHBA-së duhet t’i bëjnë thirrje Kryeministrit Narendra Modi të vendosë masa më të rrepta për të frenuar përhapjen e Covid-19 dhe të kërkojë transparencë më të madhe në raportimin e rasteve dhe viktimave.

Pa masa të mëtejshme, parashikimet e Indisë për totalin e viktimave kumulative Covid-19 do të tejkalojnë numrin e viktimave të SHBA-së shumë shpejt. Ndërsa SHBA ka filluar të kufizojë udhëtimet nga India, ne duhet të kemi parasysh se ndalimi i udhëtimit nuk mund t’i japë fund një pandemie globale.

Ndërsa bota ka shënuar numrin më të lartë të rasteve me Covid-19, me një të tretën e rasteve nga India, SHBA duhet të udhëheqë diplomacinë globale për t’i dhënë fund pandemisë. Përktheu Sonila Backa-abcnews.al

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit