16.9 C
Pristina
E premte, 18 Qershor, 2021

DEBATI/ Ky është njeriu i “Hartës së Islamit” në Austri: tërheqje pas presionit

Më të lexuarat

Harta dixhitale e quajtur “Islam-Landkarte (Harta Islamike)”, e cila përmbante informacione të hollësishme rreth institucioneve muslimane në Austri, u tërhoq për shkak të reagimeve serioze nga qarqe të ndryshme dhe kritikave që institucionet muslimane u shënuan nga ky projekt.

Qendra e Dokumentimit për Islamin Politik, e krijuar nga qeveria e Kancelarit austriak Sebastian Kurz, udhëzoi më parë profesorin e Universitetit të Vjenës Ednan Aslan dhe ekipin e tij për të përpiluar një “hartë dixhitale”. Aplikacioni është krijuar, por aktualisht është jashtë funksionit.

Duke folur në faqen e internetit www.islam-landkarte.at, Aslan shprehu keqardhje që ky projekt shkaktoi polemikë politike dhe që u abuzua nga disa grupe të ekstremit të djathtë.

Ai pretendon se qëllimi i tij ishte të bënte një studim që merret me të gjitha aspektet e grupeve të ndryshme islamike në vend, për të mos përmendur nëse harta dixhitale është shfuqizuar plotësisht ose do të funksionojë ndryshe.

Ndërkohë, nuk ka asnjë njoftim nga institucionet shtetërore, të cilat aktualisht nuk po punojnë për shkak të festës kombëtare, nëse përdorimi i aplikacionit është hequr.

Pasi harta dixhitale u bë e disponueshme në 27 maj, grupet e ekstremit të djathtë theksuan shenjat anti-islamike të mesazheve në shumë xhami.

Qendra e Dokumentimit për Islamin Politik, themeluar nën udhëheqjen e qeverisë së koalicionit të Partisë Austriake të Qendrës Popullore (ÖVP) dhe të Gjelbërve, ndau me publikun një hartë dixhitale të quajtur “Islam-Landkarte”, e cila përmban informacione të hollësishme për organizata të ndryshme si si 600 xhami dhe qendra arsimore që u përkasin muslimanëve, si dhe botëkuptimet, menaxherët dhe adresat e tyre.

Disa qarqe e vlerësuan hartën dixhitale si diskriminuese, duke pretenduar se ajo i tregon muslimanët si kriminelë të mundshëm. Ata pretendojnë se ky projekt duket sikur vendos një etiketë dhe se qeveria, e cila ishte e mbingarkuar nga hetimet e korrupsionit, edhe një herë u përpoq të manipulonte shoqërinë përmes muslimanëve si një mënyrë për të dalë nga një situatë e tillë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit