15.9 C
Pristina
Wednesday, May 29, 2024

Çmimi i naftës, niveli më i ulët që nga janari

Më të lexuarat

Rënia e çmimeve të “arit të zi”, pasojë e ngadalësimit të rritjes ekonomike

Në tregjet botërore, çmimet e naftës ranë edhe javën e kaluar, për të katërtën herë radhazi, duke u zhytur në nivelet më të ulëta në tetë muaj, për shkak se bankat qendrore po rrisin normat e interesit për shkak të inflacionit të lartë, i cili mund të shkaktojë recesion dhe rrjedhimisht rënie në kërkesë për “arin e zi”.

Çmimi i fuçisë në tregun e Londrës ra javën e kaluar me 5.7 për qind, në 86.15 dollarë, ndërsa në tregun amerikan çmimi i fuçisë ra me 7.5 për qind, në 78.75 dollarë.

Rënia e çmimeve në nivelet më të ulëta që nga mesi i janarit është pasojë e ngadalësimit të rritjes së ekonomive më të mëdha në botë dhe rrezikut në rritje të recesionit.

Për shkak të inflacionit të lartë, bankat qendrore rrisin normat e interesit, gjë që ngadalëson rritjen e ekonomive dhe në këtë mënyrë dobëson kërkesën për produkte energjetike.

Bankat qendrore amerikane dhe zvicerane rritën normat bazë të interesit javën e kaluar me 0.75 pikë përqindjeje dhe bankat qendrore britanike dhe norvegjeze me gjysmë pikë.

Tregtarët kanë frikë se kostot më të larta të huamarrjes do të mbysin rritjen ekonomike dhe do të shkaktojnë një recesion, dhe frika e tyre u ushqye nga një studim i S&P Global, i cili tregoi një rënie të indeksit PMI të aktivitetit të biznesit në Eurozonë në shtator për të tretin muaj radhazi.

“Një recesion në Eurozonë ka shumë të ngjarë,” përfundoi ekonomisti i S&P Global, Chris Williamson.

Si rezultat, çmimet e naftës ranë me rreth pesë për qind të premten.

Indekset e dobëta të PMI-së evropiane, shqetësimet e rritjes për shkak të shtrëngimit agresiv të politikës monetare në SHBA dhe Evropë rëndojnë mbi aktivet me rrezik. Edhe çmimet e naftës nuk janë të imunizuar nga këto frikëra të lidhura me rritjen”, shpjegon Giovanni Staunovo nga banka zvicerane UBS.

Çmimet e naftës u ndikuan negativisht edhe nga forcimi i dollarit.

Indeksi i dollarit, i cili tregon lëvizjen e vlerës së SHBA-së kundrejt gjashtë monedhave të tjera më të rëndësishme botërore, u rrit rreth tre për qind javën e kaluar dhe arriti një nivel të ri më të lartë në 20 vjet.

Kjo e bën naftën më të shtrenjtë për blerësit në monedha të tjera, duke ndikuar negativisht në kërkesën.

“Frika nga një recesion, rritjet e shpeshta të normave të interesit nga bankat qendrore dhe forca e dollarit i tejkaloi tensionet gjeopolitike”, thotë Tamas Varga i PVM Oil Associates.

Në bursat aziatike, çmimet e aksioneve ranë edhe të hënën, duke vijuar prirjen rënëse nga java e kaluar.

Paundi britanik ra në nivelin më të ulët historik kundrejt dollarit pasi investitorët shqetësoheshin për planin ekonomik të qeverisë së re britanike.

Indeksi MSCI i aksioneve të Azisë-Paqësorit, duke përjashtuar aksionet japoneze, ra rreth një për qind në orën 7:00 të mëngjesit, duke rrëshqitur në nivelin më të ulët në dy vjet.

Tregjet aziatike të aksioneve po dështojnë të stabilizohen, pasi u fundosën më shumë se tre përqind javën e kaluar.

Investitorët po tërhiqen nga investimet më të rrezikshme sepse bankat qendrore në botë, për shkak të inflacionit të lartë, po rrisin në mënyrë agresive normat e interesit, gjë që nuk është në favor të bursave. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit