12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Dagestani musliman, “në luftë” kundër Putinit

Më të lexuarat

Pse ky rajoni po kundërshton fort mobilizimin e Moskës?

Policia ruse u përlesh me njerëzit që kundërshtonin mobilizimin në rajonin jugor rus të Dagestanit të dielën, ndërsa pakënaqësia u rrit për vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të dërguar qindra mijëra të tjerë në luftën në Ukrainë, raportoi Reuters.

Mobilizimi i parë ushtarak i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, të cilin Putin njoftoi të mërkurën, ka ndezur protesta në dhjetëra qytete në të gjithë vendin.

Zemërimi i publikut duket të jetë veçanërisht i fortë në rajonet e varfra me pakica etnike si Dagestani, një rajon me shumicë muslimane i vendosur në brigjet e Liqenit Kaspik në Kaukazin e Veriut malor.

Dhjetra video të postuara në mediat sociale treguan përleshje me policinë në kryeqytetin rajonal Makhachkala të dielën ndërsa protestuesit brohorisnin “jo luftë”.

Një video tregon një grup grash që ndjekin një oficer policie, ndërsa disa video tregojnë konfrontime të dhunshme, duke përfshirë oficerë të ulur mbi protestuesit ndërsa përpiqen t’i ndalojnë.

Më herët të dielën, policia qëlloi të shtëna në ajër pasi dhjetëra protestues bllokuan një rrugë kryesore në një fshat në Dagestan në shenjë proteste pasi zyrtarët thuhet se thirrën më shumë se 100 burra nga fshati, i cili ka një popullsi prej 8,000 banorësh, për shërbimin ushtarak. Videot e protestave tregojnë policinë që gjuan në ajër.

Dagestani pagoi një “taksë të rëndë”

Dagestani ka paguar tashmë një taksë të rëndë njerëzore gjatë luftës shtatë mujore. Të paktën 301 ushtarë nga Dagestani kanë vdekur, sipas një raporti rus të BBC-së – më shumë nga çdo rajon rus dhe më shumë se dhjetëfishi i numrit të vdekjeve nga Moska, e cila ka pesë herë më shumë popullsi.

Ministria e Mbrojtjes, e cila tha të mërkurën se pothuajse 6,000 ushtarë rusë ishin vrarë që nga 24 shkurti, nuk dha të dhëna për rajonet nga erdhën viktimat.

Tubimet janë të paligjshme sipas ligjeve të Rusisë kundër protestave dhe janë të rralla jashtë qyteteve të mëdha. Më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar në mitingjet kundër mobilizimit në Rusi që kur Putin njoftoi goditjen, të cilën Kremlini e quan një “mobilizim të pjesshëm”, tha grupi i të drejtave të njeriut OVD-Info, i cili monitoron protestuesit dhe ofron ndihmë ligjore për të arrestuarit.

Në një përpjekje për të larguar zemërimin publik, guvernatori i Dagestanit Sergej Melikov tha të dielën se “janë bërë gabime” në mobilizimin në rajon, në një postim në faqen e tij në Telegram. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit