5.3 C
Pristina
Saturday, December 3, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kulturë

Drejtori Shkodra nga BIRK priti në takim prodekanin e Fakultetit Filozofik, z. Selim Bezeraj

Drejtori i Drejtorisë për Kulturë dhe Shtyp, Ramadan Shkodra, priti sot në takim, prodekanin e Fakultetit Filozofik, z. Selim Bezeraj. Në këtë takim u diskutua...

TIKA turke: Nuk kemi qëllim tjetërsimin e trashëgimisë kulturore të Kosovës

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka hedhur poshtë akuzat e fshehjes së ndonjë qëllimi prapa ndihmës financiare për restaurimin e Hamamit të...

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, “JETA E SAHABËVE”

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, libri prej dy vëllimesh me titull: “JETA E SAHABËVE” Rëndësia e sahabëve, në fenë Islame, është jashtëzakonisht...

U shpërngulën para 100 vjetësh në Jordani, shqiptari që ka ruajtur gjuhën dhe lidhjet me Kosovën

Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një intervistë Jahja Alarnuti ka treguar se familja e tij është...

Boshnjakët krijojnë filmin “Quo Vadis, Aida?” për të mos e harruar gjenocidin në Srebrenicë

Të hënën, më 15 mars, filmi i regjisores nga Bosnje e Hercegovina “Quo Vadis, Aida?”, është nominuar për Çmimin Oscar. Ky film trajton temën...

Myslimani i parë që nominohet për Oscar, Riz Ahmed, për “Aktori më i mirë”

Aktori britanik, Riz Ahmed, shkroi historinë ditën e djeshme, duke u bërë myslimani i parë që nominohet për çmim Oscar në kategorinë e “Aktorit...

Të fundit