34.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Borrell flet sërish për situatën në veri: Dhuna nuk është rruga e duhur, autorët të vihen para drejtësisë

Më të lexuarat

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka komentuar sërish situatën në veri të Kosovës.

Borrell tha të enjten nga Moldavia se kryesit e dhunës duhet të vihen para drejtësisë. Ai bëri thirrje të shmanget çfarëdo lloj përshkallëzimi.

“Ne duhet të insistojmë se dhuna nuk është rruga e duhur, ajo duhet të dënohet dhe kryesit e dhunës duhet të vihen para drejtësisë. Pra duhet shmanget çfarëdo lloj përshkallëzimi dhe lëvizje të pakoordinuara”, ka deklaruar Borrell.

Përfaqësuesi i BE-së, tha se shpreson që sot në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian, të zhvillojë një takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas atij që pati dje në Bratislavë me kryeministrin Albin Kurti. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit