14.4 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Bjellorusi: psikiatër e psikologë pas hekurave, pse?

Më të lexuarat

Represioni shtetëtor ndaj dy kategorive: të detyruar të “shantazhojnë” pacientë pro-ukrainas

Autoritetet bjelloruse thuhet se po arrestojnë sistematikisht psikiatër dhe psikologë në të gjithë vendin dhe u bëjnë presion që të raportojnë pacientët që kundërshtojnë luftën në Ukrainë.

Grupi “Bijele Kuta”, i cili mbledh punonjës vullnetarë shëndetësorë bjellorusë, deklaron se kanë marrë raporte për një rritje të pazakontë të arrestimeve të psikiatërve dhe psikologëve.

Të paktën 20 profesionistë të shëndetit mendor janë arrestuar në ditët e fundit, shumica në kryeqytetin Minsk. Disa prej tyre u liruan pas marrjes në pyetje, të tjerët jo”, tha zëdhënësi i grupit.

Psikologët dhe psikiatër të arrestuar u morën në pyetje për pikëpamjet e tyre politike dhe u bënë presion për të thyer besimin pacient-mjek dhe për të tradhtuar pacientët “të papërgjegjshëm” tek autoritetet, tha zëdhënësi.

Pas disa sulmeve ndaj pajisjeve ushtarake ruse në Bjellorusi, regjimi i Aleksandër Lukashenkos filloi një fushatë të paprecedentë represioni kundër disidentëve.

Motivi i arrestimit të psikiatërve nuk ishte menjëherë i qartë. Megjithatë, një raport në televizionin shtetëror bjellorus javën e kaluar pohoi se një terapist i mërguar ndihmoi një agjent ukrainas të orkestronte sulmin e fundit në një aeroplan spiun rus në një aeroport Bjellorusi.

Goditja është gjithashtu një përgjigje ndaj protestave masive në mbarë vendin kundër falsifikimit të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, shkruan Telegrafi.

Më shumë se 1,400 njerëz janë burgosur në Bjellorusi gjatë dy viteve e gjysmë të fundit për shkak të pikëpamjeve të tyre politike. Protestat u shuan kryesisht deri në fund të vitit 2020, por agjencitë famëkeqe të sigurisë së Bjellorusisë ende po arrestojnë protestues të zakonshëm, duke burgosur disa qytetarë thjesht për t’u fotografuar në demonstrata.

Udhëheqësit e opozitës që nuk u burgosën dhe u larguan nga vendi u dënuan në mungesë. Në mars, Svetlana Tihanovskaya, një ish-kandidate presidenciale, u shpall fajtore për komplot për të rrëzuar qeverinë dhe u dënua me 15 vjet burg.

Ales Bialiastski, udhëheqës i organizatës për të drejtat e njeriut Viasna dhe fitues i Çmimit Nobel për Paqe, përfundoi pas hekurave për krim të dyshuar ekonomik. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit