6.4 C
Pristina
Friday, April 19, 2024

Berlini vendos: Leopard-i, në Ukrainë kundër rusëve!

Më të lexuarat

Gjermania merr vendimin e vështirë: pse e kërkon Kievi tankun e saj?

Gjermania do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe do të miratojë rieksportin e tyre nga vendet partnere, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit.

Gjermania ka konfirmuar se do të dërgojë 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë, pas javësh presioni diplomatik për ta bërë këtë.

Kancelari Olaf Scholz njoftoi vendimin në një takim të kabinetit të mërkurën, tha zëdhënësi i qeverisë federale Steffen Hebestreit.

“Qeveria federale ka vendosur të vërë në dispozicion të forcave të armatosura ukrainase tanket luftarake Leopard 2”, tha Hebestreit në një deklaratë.

“Ky është rezultat i konsultimeve intensive të zhvilluara me partnerët më të afërt evropianë dhe ndërkombëtarë të Gjermanisë. Ky vendim ndjek linjën tonë të njohur të mbështetjes për Ukrainën me aq sa mundemi”, tha ai.

Gjermania së shpejti do të dërgojë 14 tanke në Ukrainë, ndërsa ka lejuar eksportin e Leopard-it nga vendet e treta.

Falenderime nga Polonia

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki falënderoi Kancelarin gjerman Olaf Scholz për vendimin e tij për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë. “Faleminderit Olaf Scholz. Vendimi për të dërguar Leopard në Ukrainë është një hap i madh drejt ndalimit të Rusisë”, shkroi Morawiecki në Twitter.

Pse ukrainasit e duan kaq shumë tankun gjerman Leopard 2?

Deri më tani, Ukraina është mbështetur kryesisht në tanket T-72 të epokës sovjetike. Disa prej tyre u kapën edhe nga trupat ruse. Por për një kthesë në fushën e betejës, ajo ka nevojë për armë më moderne. Kjo është arsyeja pse qeveria në Kiev kërkon prej kohësh dërgesa ndërkombëtare të tankeve luftarake dhe veçanërisht tankeve luftarake të tipit Leopard 2 nga Gjermania. Modeli është teknikisht superior ndaj tankeve ruse.

“Ne kemi nevojë për tanke për të shpëtuar infrastrukturën tonë të energjisë, për të shpëtuar ukrainasit nga krimi rus,” theksoi së fundmi ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba gjatë vizitës së ministres së Jashtme gjermane Annalene Baerbock në Ukrainën lindore.

Ky tank 60 tonësh, 10 metra i gjatë konsiderohet si një nga tanket më të mira dhe më moderne të betejës në botë.

Arma e saj kryesore është një top me një të ashtuquajtur me një tub të lëmuar prej 120 mm. Distanca maksimale e tij luftarake është 5000 metra dhe është në gjendje të hapë zjarr si në stacionim ashtu edhe në lëvizje. Sipas Bundeswehr-it, avantazhet e Leopard-it qëndrojnë në kombinimin e fuqisë së zjarrit, mbrojtjes së armaturës dhe lëvizshmërisë. Ai arrin shpejtësi deri në 70 km/h dhe fuqizohet nga një motor dizel relativisht ekonomik.

Dhe është pikërisht aftësia për të hapur zjarr gjatë lëvizjes dhe madje edhe gjatë lëvizjes mbrapa, ajo që e bën Leopard-in, si dhe tanket e tjera moderne, si ai amerikan Abrams apo francezi Leclerc, superiore.

“Këto tanke mund të hapin zjarr edhe kur lëvizin me shpejtësi të plotë. Tanket ruse, si T90, nuk mund ta bëjnë këtë”, thotë Ralf Raths, specialist në historinë ushtarake dhe drejtor i Muzeut Gjerman të Tankeve. Përveç kësaj, siç thotë ky historian, Leopard-i është i besueshëm dhe i lehtë për t’u mirëmbajtur. Përveç Gjermanisë, aktualisht përdoret nga të paktën 14 vende të tjera në variante të ndryshme të përshtatura. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit