5.4 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Rusët në Ukrainë me komandant të ri, urrehet nga Kadyrov

Më të lexuarat

Gjenerali Alexander Lapin, ç’ka thënë për të lider çeçen?

Kremlini ka emëruar gjeneralin Alexander Lapin si kreun e forcave tokësore, njoftoi sot agjencia e lajmeve TASS, pavarësisht kritikave për performancën e tij në Ukrainë.

Lapin, një ish-komandant i Qarkut Ushtarak Qendror të Rusisë, u vu nën zjarr të fortë nga aleatët e presidentit rus Vladimir Putin pasi forcat ruse u dëbuan nga qyteti lindor i Ukrainës, Liman.

Emërimi i tij pasoi një seri ndryshimesh gjithëpërfshirëse në udhëheqjen ushtarake të Rusisë gjatë luftës 11-mujore në Ukrainë. Sidoqoftë, vlen të përmendet se, në konferencën për shtyp, Dmitry Peskov refuzoi të konfirmojë ose mohojë emërimin e Lapin.

Pas tërheqjes së forcave ruse nga Liman, lideri çeçen Ramzan Kadyrov dhe themeluesi mercenar i Wagner, Yevgeny Prigozhin kritikuan ashpër Lapin.

Kadyrov kishte deklaruar se duhet t’i hiqeshin të gjitha medaljet dhe të dërgohej në front për të luftuar për të larë turpin e tij në gjak. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit