11.1 C
Pristina
E martë, 11 Maj, 2021

Ballë për ballë. Disa të dhëna për forcën e ushtrive ruse dhe ukrainase

Më të lexuarat

E ndërsa Ukraina shpalli mobilizimin e përgjithshëm të të gjithë rezervistëve të saj dhe Rusia ka praktikisht nën kontroll të gjithë krahinën e Krimesë më poshtë po ofrojmë disa të dhëna statistikore në lidhje me arsenalin ushtarak dhe forcat toksore, ajrore dhe detare që kanë dy shtetet që janë në prag të luftës.

Numri i forcave tokësore aktive
Ukraina: 57 mijë
Rusia: 395 mijë

Forcat ajrore (personeli)
Ukraina: 41 mijë
Rusia: 160 mijë

Flota detare (personeli)
Ukraina: 15 mijë
Rusia: 133 mijë

Të aftë për të mbajtur armë
Ukraina: 11,1 milionë banorë
Rusia: 69,1 milionë banorë

Tanke
Ukraina: 642
Rusia: 12 500

Mjete të blinduara
Ukraina: 2 065
Rusia: Mbi 16 mijë

Helikopterë
Ukraina: 72
Rusia: Mbi 840

Gjuajtës
Ukraina: 210
Rusia: Mbi 1 800

Bombardues
Ukraina: 36
Rusia: 177

Raketa (balistike)
Ukraina: 716
Rusia: Mbi 5 700

Raketa me mbushje bërthamore
Ukraina: 0
Rusia: Në gatishmëri 350, në rezervë mbi 10 mijë (me reze të ndryshme veprimi)

/bs/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit