6.4 C
Pristina
Thursday, April 18, 2024

Ankthi i rusëve në Serbi, atyre që kritikojnë luftën

Më të lexuarat

Kërcënimet ndaj atyre që lanë vendin nga padakortësia me Putinin

Ata mund të jenë një mijë kilometra e gjysmë larg Moskës, por krahu i gjatë i Kremlinit është ende rrezikshëm pranë emigrantëve rusë në Serbi, të cilët janë kundër pushtimit të Ukrainës, shkruan agjencia franceze AFP në një artikull me temë mbi sulmet mbi rusët që ikën nga regjimi i Presidentit Vladimir Putin.

Dhjetëra mijëra rusë ikën në Beograd nga atdheu i tyre, ku sanksionet, mobilizimi dhe shtypja e opozitës ndryshuan në mënyrë dramatike jetën.

Por rusët në Serbi që kritikojnë luftën në Ukrainë janë gjithashtu të ekspozuar ndaj dhunës, kërcënimeve apo fushatave frikësuese në internet.

Shumë serbë refuzuan të dënojnë Rusinë, aleatin e tyre historik, pasi ajo pushtoi Ukrainën. Ultranacionalistët organizuan mitingje në mbështetje të Vladimir Putinit dhe grupi famëkeq mercenar Ëagner u shfaq në Beograd.

Nën sipërfaqe, ka shenja të tjera që janë edhe më shqetësuese.

Zyrtarët serbë dhe amerikanë pohojnë se Wagner po përpiqet në mënyrë aktive të rekrutojë luftëtarë në Serbi, gjë që ka bërë që autoritetet serbe, në një lëvizje të rrallë, të dënojnë Rusinë për këtë.

Atmosfera e intrigave e shtyu presidentin serb Aleksandar Vuçiç ta krahasonte Beogradin me Kazablanca-n gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur emigrantët nga të dyja palët spiunuan njëri-tjetrin dhe komplotuan kundër njëri-tjetrit.

Kanali “Shqiponjat e liga”

Por për rusët si Vladimir Volokhonsky, një ish-zyrtar i qytetit që u largua nga Shën Petersburgu pasi u arrestua për përpjekje për të organizuar grupe kundër luftës, është edhe më e rrezikshme.

Emri dhe fotografia e tij janë publikuar disa herë me një sërë ofendimesh në kanalin Telegram, ku shpesh sulmohen emigrantët rusë në Serbi.

Me mijëra ndjekës, kanali “Evil Eagles” është i njohur për etiketimin e rusëve që jetojnë në Serbi dhe kritikat e luftës së Putinit.

Ata shpesh etiketohen si “tradhtarë” dhe “të degjeneruar” dhe kërcënohen me dhunë.

“Pse (…) ende po ecën nëpër Serbi pa iu thyer turinjtë”, ka shkruar një postim i fundit.

Zyra e Prokurorit të Serbisë konfirmoi për AFP se ata janë në dijeni të grupit dhe kanë nisur një hetim për “disa postime”.

Njeriu kryesor pas “Shqiponjave të liga” është Aleksandar Lisov, një rus i lidhur me Wagner-in, i cili gjithashtu është shumë i lidhur me nacionalistët serbë.

Lisov, i cili ka një zyrë në selinë e sapohapur të Wagner-it në Shën Petersburg, këmbëngul se ekipi i tij punon në “fushat informative, humanitare dhe kulturore” dhe mohon se ai ka udhëzuar të tjerët të sulmojnë disidentët rusë në Serbi.

“Ne po përpiqemi t’i përcjellim publikut se ata njerëz në Serbi nuk kanë të drejtë të përfaqësojnë popullin rus,” tha ai për AFP.

Ata nuk janë kundër operacionit special ushtarak rus, por kundër vetë Rusisë.

Kërcënimet në internet

Një video e Lisovit duke biseduar në zyrën e Wagner-it me Damnjan Knezheviç, liderin famëkeq serb të grupit ultra-nacionalist pro-Kremlinit Narodna Patrola, u publikua së fundmi në internet.

“Ai më kontaktoi përmes miqve të përbashkët dhe më kërkoi të organizoja një turne”, tha Lisov. “Unë do të organizoja një tur të tillë për çdo qytetar të Serbisë”.

Takimi përkoi me paraqitjen këtë muaj të një murale të Patrullës Popullore kushtuar Wagner-it në qendër të Beogradit, në të cilën anëtarët e atij grupi janë pikturuar në një flamur blu-bardhë të përdorur nga kundërshtarët e luftës.

Petar Nikitin, udhëheqësi i organizatës disidente ruse në Serbi, e njohu flamurin dhe pretendon se ai ishte vjedhur nga grupi i tij pasi sulmues të panjohur rrahën disa nga anëtarët e tij.

“Tani ne e dimë se kush e bëri atë,” i tha Nikitin AFP-së.

Pavarësisht kërcënimeve, aktivistët thonë se planifikojnë të vazhdojnë të flasin edhe kur presioni ndaj tyre rritet.

“Pak njerëz…. duke përfshirë edhe serbët më dërguan disa kërcënime indirekte”, tha ish-zyrtari Volokhonski. Shkronja “Z”, simboli rus i luftës, ishte pikturuar në banesën në Beograd ku ai hyri.

 “Nuk mund të them se ndihem i sigurt”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit