9.1 C
Pristina
Tuesday, April 23, 2024

A lejohet t’u jepet zekati motres apo edhe vëllaut nga gjaku?!

Më të lexuarat

A u jepet zekati motres a po vllaut të gjakut?

Përgjigje:

Falenderimi i takon Allahut, Zotit të botërave.
Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të Dërguarin e Tij.

Ue alejkumus selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Po lejohet që tia japësh zekatin atyre, nëse vëllai dhe motra janë të ndarë dhe jetojnë nëpër shtëpitë e tyre, nëse ata janë të varfër; pra janë prej asaj kategorie që meritojnë zekatin.

Allahu e din më mirë!

/HarizAllkoci

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit