15 C
Pristina
E premte, 18 Qershor, 2021

22 vjet nga ndalja e bombardimeve të NATO-së kundër forcave serbe

Më të lexuarat

Kanë kaluar 22 vite nga ndalja e bombardimeve të NATO-së kundër forcave serbe.  Më 10 qershor të 1999 sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Havijer Sollana, kishte lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit, kurse, Këshilli i Sigurisë së OKB-së, po në të njëjtën ditë, kishte miratuar rezolutën 1244, ku u dërguan 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete.

Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë kanë zbarkuar trupat e para të këmbësorisë së NATO-s, ndërsa ka nisur largimi i forcave serbe.

Misioni ishte i ndarë në pesë zona të përgjegjësisë, që i përkisnin KFOR-it Amerikan, Anglez, Francez, Gjerman dhe Italian.null

Me hyrjen e NATO-s, në Kosovë ka nisur edhe vendosja e misionit të përkohshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i cili do të administronte vendin për një periudhë të caktuar kohore.

Gjithashtu në pot ë njëjtën kohë është shpërbërë edhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës, për t’u shndërruar në Trupat Mbrojtëse të Kosovës. /abcnews.al

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit