23.3 C
Pristina
E mërkurë, 16 Qershor, 2021

Polici i Kosovës i shkruan qytetarit gjobën në gjuhën serbe

Më të lexuarat

Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor janë  të shpeshta në Kosovë duke shkaktuar dhe pasoja të rënda deri në humbje jete.

Një ngjarje e pazakontë mka ndodhur me një zyrtar të policisë në Kosovë, ku ka gjobitur një qytetar për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor dhe teksti I gjobës është bërë në gjuhën serbe.

Edhe pse kjo gjuhë njihet si zyrtare, qytetari në fjalë nuk e njihte gjuhën serbe dhe kësisoj kjo gjobë mbetet si e pakuptimtë për të.null

Duhet përkujtuar që kjo nuk është hera e parë ku zyrtarët serb në Kosovë zgjedhin që të shqiptojnë gjobat në këtë gjuhë dhe duke mos marrë mundin që atë ta bëjnë në gjuhën shqipe./abcnews.al

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit