25.7 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Zbulimi: ja pse Gaza ishte ndër qytetet e lashta të botës

Më të lexuarat

Një sarkofag i kohës romake në tokën palestineze

Një sarkofag plumbi i epokës romake u zbulua në Rripin e Gazës të dielën, zbulimi i dytë i tillë këtë vit.

“Një sarkofag i dytë me plumb u gjet gjatë gërmimeve në një varrezë në veri të Gazës”, tha për AA Jamal Abu Raida nga Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve të Gazës.

Ai shtoi se sarkofagu i përkiste personaliteteve të epokës romake.

Në shkurt, autoritetet palestineze zbuluan një sarkofag plumbi në të njëjtën varrezë që u zbulua në veri të Gazës vitin e kaluar.

“Sarkofagu do t’i transferohet Ministrisë së Turizmit dhe Antikiteteve për kërkime me ndihmën e ekspertëve dhe arkeologëve francezë dhe të tjerë ndërkombëtarë,” tha Abu Raida.

Autoriteti Palestinez vlerëson se rreth 125 varreza të epokës romake janë zbuluar në Gaza.

Gaza ishte një nga qytetet e lashta të botës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit