1.4 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

Vullnetarja siriane e Mbrojtjes Civile, Elif Kemal shëron plagët e të lënduarve nga tërmeti

Më të lexuarat

“Unë jam nënë. Njerëzit me nëna dhe fëmijë si unë ishin nën rrënoja. Nuk munda të qëndroja pa lëvizur. I lashë fëmijët në një vend të sigurt dhe shkova për të ndihmuar”, tha sirianja Elif Kemal

EŞREF MUSA/ÖMER KOPARAN

Vullnetarja shëndetësore e Mbrojtjes Civile Siriane (Helmetat e Bardha), Elif Kemal, një nga heronjtë e fshehtë të natës së 6 shkurtit, kur ndodhën tërmetet me qendër në Kahramanmaraş, është përpjekur të shërojë plagët e të lënduarve nga tërmeti që në ditën e parë.

38-vjeçarja siriane Elif Kemal, e cila jeton në Jinderes të rrethit Afrin, i cili u godit më shumë nga tërmetet në Siri, vrapoi në ndihmë të të lënduarve nga tërmeti duke lënë 3 fëmijët e saj të moshës 7, 13 dhe 17 vjeç me burrin e saj në një vend të sigurt menjëherë pas tërmetit.

Me gjithë frikën e saj natën e tërmetit, Elif si e vetmja femër vullnetare shëndetësore e qendrës së Mbrojtjes Civile (Helmetat e Bardha) në Jinderes dha ndihmën e parë për ata që u mbijetuan rrënojave ose u plagosën nga tërmeti.

Elif, e cila ndihmon punonjësit e shëndetësisë për Anadolu tha se natën e tërmetit ajo përqafoi fëmijët e saj dhe priti që të kalonin lëkundjet.

Duke shpjeguar se nuk duroi dot kur dëgjoi sirenat dhe shkoi në qendrën shëndetësore, Elif tha: “Pavarësisht momenteve të tmerrshme dhe të frikshme, nuk hezitova të ndihmoja. Unë jam nënë. Njerëzit me nëna dhe fëmijë si unë ishin nën rrënoja. Nuk munda të qëndroja pa lëvizur. I lashë fëmijët në një vend të sigurt dhe shkova për të ndihmuar”.

Ajo tha se vazhdon të punojë si vullnetare e Mbrojtjes Civile dhe se ka ofruar ndihma të ndryshme si ndërhyrjen e parë mjekësore të nevojshme dhe aplikimin e fashës në çadra dhe strehimore.

Elif thekson se të gjithë duhet të kenë informacionin e ndihmës së parë për t’u mbrojtur nga rreziqet në rast fatkeqësie.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit