15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024


Bilanci mizor i 200 ditëve nga shteti “më demokratik” i Lindjes së Mesme

Më të lexuarat

Çfarë ka shkaktuar Izraeli në Gaza në një agresion të pamëshirshëm që vijon ende

Ushtria izraelite ka hedhur 75,000 ton eksploziv në Rripin e Gazës, duke shkaktuar viktima të rënda dhe duke shndërruar në rrënoja pjesën më të madhe të infrastrukturës së saj civile, sipas shifrave të publikuara nga zyra e medias e qeverisë në territorin e rrethuar, duke shënuar 200 ditë lufte.

Numri i personave të vrarë në luftën e Izraelit kundër Gazës ka arritur në 34.183, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e Territorit Palestinez.

77.143 persona të tjerë u plagosën në gjashtë muajt e luftës.

Në total, sulmet izraelite dëmtuan ose shkatërruan:

  • 380,000 njësi banimi
  • 412 shkolla dhe universitete
  • 556 xhami
  • tre kisha
  • 206 vende arkeologjike dhe të trashëgimisë.

Përveç kësaj, sulmet paaftësuan 32 spitale dhe 53 qendra shëndetësore, si dhe 126 ambulanca u vunë në shënjestër.

Shkatërrimi ka shkaktuar të paktën 30 miliardë dollarë dëme, tha zyra e shtypit.

Pra ndryshe, ky është Izraeli, shteti “më demokratik” në Lindjen e Mesme /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit