20.4 C
Pristina
Thursday, June 20, 2024

“Viktima” të mushkonjave, e vërteta rreth mjeteve që i largojnë

Më të lexuarat

Në mesin e copëzave dhe rrobave të neveritshme, do t’ju tregojmë për mjetet më të fundit kundër insekteve të bezdisshme midis aplikacioneve të smartphone-ve dhe teknologjisë së televizorit me ultratinguj. Nëse jeni të lodhur nga locionet e ndryshme kundër mushkonjave, erë të ndezur të citronelës apo edhe duke përdorur heqësin në luftën ditore kundër mushkonjave, teknologjia mund t’ju ndihmojë. Nëse, në të vërtetë, ka masa të natyrshme për t’u larguar nga pickimet e insekteve të bezdisshme, shkencëtarët përpiqen ta bëjnë jetën më të lehtë me llamba të neveritshme. Dikush ka menduar edhe për aplikimet për telefonat celularë dhe TV kundër mushkonjave, por a janë efektivë?

Suva kundër mushkonjave

Suvaja e zbuluar nga Kite premton t’i bëjë mushkonjat e padukshme për 48 orë, duke luftuar malarjen në vendet në zhvillim. Patch Kite mbështetet nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit në SHBA. Fusha punon duke bllokuar aftësinë e mushkonjave për të përcjellë dioksidin e karbonit në frymëmarrje, e cila është mënyra kryesore në të cilën insektet gjejnë njerëz. Për më tepër, nuk është toksike: kompania deklaron se substanca aktive konsiderohet e sigurt nga Administrata e ushqimit dhe drogës dhe mund të përdoret si për fëmijët ashtu edhe për gratë shtatzëna.

Rrobat e neveritshme

Linja e veshjeve “Bugs Away”, e zhvilluar nga kompania Exofficio e SHBA, premton të mbrojë kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera përmes teknologjisë së patentuar të insekteve. Me një mbrojtje të padëshirueshme dhe të padukshme në sajë të trajtimit kimik sintetik që vepron si ekstrakt natyror i krizantemës, premton të mbajë larg jo vetëm mushkonjat, por edhe milingonat dhe mizat. Veshja është projektuar për aktivitete në natyrë dhe mban lagështi të plotë deri në shtatëdhjetë larje.

Pajisja portative

Kjo pajisje e lëvizshme ka madhësinë e një telekomande dhe premton të izolojë ata që e mbajnë atë në një sipërfaqe prej 4 metra e gjysmë. Kompakt dhe i lehtë, ju lejon të shmangni përdorimin e spruceve ose kremrave që do të aplikohen në lëkurë thjesht duke e kaluar atë. Është pa aromë.

Fener kundër insekteve

Feneri i Thermacell-it kombinon funksionin dekorativ me atë që është kundër mushkonjave. Feneri siguron ndriçim të ambientit falë LED-ve.

Llamba e ‘vrasësit’

Llambë Zapplight mund të përdoret si brenda ashtu edhe jashtë dhe çdo llambë mbron një sipërfaqe prej rreth 150 metra katrore. Drita ultravjollcë e saj tërheq insektet dhe i vret ata me kontakt.

Byzylyk

Byzylyku që spraps mushkonjat premton të bëjë të mundur mbajtjen e mushkonjave në ajër të hapur. Ekzistojnë modele të ndryshme dhe karakteristikat e tyre duhet të jenë të ngopura me vajra natyrale esenciale. Megjithatë, profesor Cameron Webb i Universitetit të Sidneit dhe Pathologjisë Perëndimore në faqen e tij të internetit shprehu një opinion negativ mbi efektivitetin e pajisjeve të tilla. Eksperti, i cili testoi një vegël të ngjashme, tha se në atë rast heqja e insekteve ishte e kufizuar në afërsinë e byzylykut.

Dyshime rreth aplikacioneve dhe TV kundër mushkonjave

Janë krijuar disa aplikacione në celular me premtimin e heqjes së mushkonjave. Këto përfshijnë Tone Generator, Mushkonja Expeler dhe Anti Mushkonja-Repeller. Në të vërtetë, LG ka vënë në treg një TV Mosquito Away në tregun indian. Teknologjia themelore është përdorimi i ultrazërit. Por efektiviteti i kësaj teknike nuk duket mjaft i mbështetur. Bart Knols, një entomolog që është pjesë e komitetit këshillues të fondacionit holandez kundër malaries, tha për BBC se nuk ka prova shkencore që ultratingujt mbajnë mushkonjat larg./GSH

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit