17.4 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

Uria globale për çelik

Më të lexuarat

Normat e larta të interesit që të vazhdojnë të peshojnë mbi kërkesën

Kërkesa globale për çelik pritet të rritet me 2.3 për qind këtë vit, sipas raportit të publikuar.

Kërkesa globale për çelikun parashikohet të rritet me 1.7 për qind vitin e ardhshëm, tha Shoqata Botërore e Çelikut.

Megjithëse prodhimi pritet të udhëheqë rimëkëmbjen, normat e larta të interesit do të vazhdojnë të peshojnë mbi kërkesën.

Rritja e industrisë pritet të përshpejtohet në shumicën e rajoneve vitin e ardhshëm, ndërsa Kina pritet të ngadalësohet.

“Në vitin 2022, momenti i rimëkëmbjes pas goditjes pandemike u pengua nga inflacioni i lartë dhe rritja e normave të interesit, pushtimi rus i Ukrainës dhe mbyllja në Kinë”, tha Maximo Vedoya, kryetar i Komitetit Ekonomik të WorldSteel.

Ai shtoi se si rrjedhojë, aktiviteti në sektorët e çelikut ka rënë në tremujorin e fundit të 2022, duke çuar në uljen e kërkesës.

Shoqata tha se inflacioni dhe normat e larta të interesit në shumicën e vendeve do të kufizojnë rimëkëmbjen e kërkesës këtë vit, pavarësisht faktorëve pozitivë si rihapja e Kinës, qëndrueshmëria e Evropës ndaj krizës energjetike dhe lehtësimi i pengesave të zinxhirit të furnizimit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit