18.7 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shkencë

Nxënësit kosovarë shpërblehen në Paris: Jemi më mirë sesa na nxjerr PISA

I ulur në një dhomë në rrugën Abdyl Frashëri në Prishtinë, sytë e Kron Selmanajt ndriçohen nga reflektimi i medaljes së artë. Duke e...

Fillon në Istanbul Panairi Ndërkombëtar i Industrisë së Mbrojtjes

IDEF, i cili është kthyer në një platformë të rëndësishme promovimi, marketingu dhe bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, hapi dyert për herë...

Britania do të organizojë samitin e parë global për sigurinë e inteligjencës artificiale

Në samit do të diskutohen rreziqet e inteligjencës artificiale dhe mënyrat për t’i ulur këto me rrugën e veprimit të koordinuar ndërkombëtar Britania e Madhe...

‘Kumbari’ i Inteligjencës Artificiale, Geoffrey Hinton, paralajmëron për rreziqe ndërsa largohet nga Google

  Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google, në një deklaratë për New York Times, duke thënë se, tani i vjen keq...

Baykar në TEKNOFEST Istanbul prezantoi smart raketën Bayraktar KEMANKES

Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale...

Ndodh ndryshimi revolucionar me gjuhën shqipe, detaje nga programi që përmbajtjet audio vizuale i kthen në tekst

Gjuha shqipe ka qenë ndër të paktat që deri më tani nuk ka mundur të shndërrohet nga gjuha e folur në të shkruar përmes...

Lansohet Shqip.ai – transkriptim me Inteligjencë Artificiale për gjuhën shqipe

Kompania Quantix të enjten ka lansuar një vegël interesante, shumë të pritur dhe tejet të dobishme për insistitucione, organizata dhe individë, transkriptimi i përmbajtjes...

Bashkimi Evropian arrin marrëveshje për të mbrojtur klimën nga gazrat karbonikë

Negociatorët e Bashkimit Evropian arritën një marrëveshje politike të dielën për të ulur çlirimin e gazrave karbonikë dhe për të ngadalësuar kështu ngrohjen e...

Historia e financave – Ekonomia Islame

Historia e financës e fokuson studimin e saj në evoluimin e ndikimit të tyre në ekonomi me kalimin e kohës, si dhe në progresin...

Të fundit