1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Lokale

Ku do t’i shpenzojë Qeveria 3.2 miliardë eurot e buxhetit?

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e së premtes ka miratuar Projektligjin për buxhetin e vitit 2023, i cili pritet të jetë 3 miliardë e...

Mungesa e punëtorëve, Kosova po merr punëtorë nga Turqia dhe India

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Berat Mustafa, thotë se për shkak të mungesës së punëtorëve, Kosova po merr punëtorë nga Turqia dhe...

Hakerët vazhdojnë t’ia ‘zbrazin’ llogaritë bankare bizneseve në Kosovë

Qytetarët dhe bizneset e Kosovës vazhdojnë të sfidohen nga hakerët, të cilët po arrijnë t’ia ‘zbrazin’ llogaritë bankare sidomos bizneseve. Mashtruesit gjejnë mënyra të ndryshme...

Sa varet Kosova dhe vendet tjera të Ballkanit nga importi i energjisë elektrike?

Në prag të dimrit dhe me krizë energjetike globale, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë paralajmëruar vështirësi të shumta për furnizim të pandërprerë me energji...

Tregtia dhe ndërtimi, sektorët kryesorë për punësimin në Kosovë

Tregtia dhe ndërtimi janë dy sektorët me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), në sektorin...

Kursimi i (pa) mundshëm i rrymës

Autoritetet e Kosovës në vazhdimësi u kanë bërë thirrje qytetarëve të vendit që të kursejnë energjinë elektrike, sidomos gjatë muajve të dimrit, në mënyrë...

Ministria e Bujqësisë: Këtë vit parashihet të mbillen 70 mijë hektarë me grurë

Gjatë këtij viti, në gjithë territorin e Kosovës është planifikuar që të mbillen rreth 80 mijë hektarë me drithëra. Vetëm me kulturën e grurit...

Në Prishtinë shënohet Java Evropiane e Lëvizshmërisë pa Makina

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me 15 Komuna të Kosovës dhe organizaten jo-qeveritare “Marakli t’Biciklave”, kanë shënuar Javën Evropiane...

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Kosovë arrin në rreth 8 miliardë euro, për kokë banori është mbi 4 mijë euro

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) gjatë vitit 2021 ka arritur në 7.96 miliardë euro, ku për kokë banori është 4,486 euro. Kështu thuhet në raportin...

Një kompani amerikane do të investojë 800 milionë €, punësohen deri 5 mijë persona, paga minimale 800 euro

Kompania “American Exploration and Mining LLC” nga Amerika do të investojë në Kosovë 800 milionë euro, tha një konferencë të jashtëzakonshme kryetari i Sindikatës...

Latest news