15.6 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Sudani i Jugut: Mbyten më shumë se 200 civilë të arratisur nga luftimet

Më të lexuarat

Më shumë se 200 civilë të Sudanit të Jugut, të cilët po largoheshin nga luftimet që kanë prekur vendin, humbën jetën sot në mëngjes pasi u përmbys anija e mbingarkuar me pasagjerë, bëhet me dije nga burime ushtarake.

“Deri tani numri i personave të mbytur lëviz mes 200 dhe 300 civilë, madje ka shumë gra dhe fëmijë”, deklaron zëdhënësi i ushtrisë sudanezojugore, Koloneli Philip Aguer.

Ata po largoheshin nga luftimet në zonën e Malakalit, kryeqyteti i provincës së Nilit të Sipërm në Sudanin Jugor.

/trt/kohaislame

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit