27.6 C
Pristina
E enjte, 5 Gusht, 2021

Skandali i përgjimit, dëshmon Toni Bler

Më të lexuarat

Ish-kryeministri britanik Toni Blair është marrë në pyetje në lidhje me hetimin që ka të bëjë me skandalin e përgjimit telefonik nga perandoria mediatike e Rupert Mërdokut, News Corporation.

Bler i tha komisionit hetues Leveson, në Londër se vendosur të fitojë mbështetjen e mediave britanike dhe jo të rrezikojë zemërimin e manjatëve të fuqishëm mediatikë gjatë dekadës sa ka qenë kryeministër.
Bler, megjithatë, pranoi se përdorimi i gazetave si instrumente të pushtetit politik krijon një marrëdhënie që nuk është e “shëndetshme”.
Bler, i cili ishte kryeministër nga viti 1997 deri më 2007, është raportuar të ketë pasur raporte të afërta me kreun e News Corporation, Mërdokun.
Komisioni hetues është ngritur nga kryeministri Dejvid Kameron në korrikin e vitit të kaluir, pas shpërthimit të skandalit të përgjimit në tablodiin “News of the World”. Si pasojë, gazeta është mbyllur./BS/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit